Bratislava 20. novembra (TASR) - Občania budú môcť po vstupe Slovenska do schengenského priestoru prechádzať štátnu hranicu na všetkých oficiálne vytýčených priechodoch. Uviedol to pre TASR prvý viceprezident Prezídia Policajného zboru Michal Kopčík.
"Ľudia by nemali na územie susedného štátu prechádzať cez les a podobne, vždy je lepšie ak použijú oficiálnu komunikáciu," pokračoval Kopčík.
Obyvatelia niektorých dedín v prihraničných oblastiach sa doteraz stretávali s tým, že za hranicou viedla komunikácia, ktorá nebola oficiálnym hraničným priechodom. Preto museli absolvovať niekoľkokilometrové obchádzky, teraz sa im však vyhnú.
Hranice Slovenska s okolitými štátmi Európskej únie padnú o polnoci 20. decembra. Od 21. decembra budú môcť aj slovenskí občania cestovať krajinami schengenského priestoru bez hraničných kontrol.
Hraničiari a colníci sú na východnej hranici ostražitejší
Hraničiari a colníci na východnej hranici Schengenu vo Vyšnom Nemeckom, v Ubli, Čiernej nad Tisou, Maťovských Vojkovciach a Veľkých Slemenciach na rozdiel od svojich kolegov v Bratislave-Petržalke či Starom Hrozenkove pokračujú vo výkone svojej funkcie s plným nasadením naďalej.
V týchto dňoch sa už vo vianočnom duchu podieľajú na zabezpečení chodu vyše 98-kilometrového úseku hranice s Ukrajinou a obhajujú spoločenské a ekonomické záujmy Slovenskej republiky aj Európskej únie. "V súčasnosti už nemáme zodpovednosť iba za našu republiku, ale aj za celý schengenský priestor, čo znamená, že musíme byť ostražitejší a musíme klásť väčší dôraz na ochranu slovensko-ukrajinskej hranice - zelenej hranice aj hraničných priechodov," uviedol dnes pre TASR zástupca Riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach Marián Lukáč.
"U nás sa v podstate nič nemení, pokračujeme vo výkone služby tak, ako doposiaľ," doplnil riaditeľ Colného úradu v Michalovciach Ladislav Brada. Dodal, že počas vianočných sviatkov očakávajú colníci na východe menší nápor. Nákladná doprava zväčša stojí, osobných áut prejde iba minimum. "Nápor však očakávame medzi sviatkami a novým rokom, kedy prejde hranicou väčšie množstvo osobných áut aj autobusov s turistami, ktorí mieria do Vysokých Tatier," pokračoval Brada.
Dodal, že čakacie doby vo Vyšnom Nemeckom dosiahli počas uplynulej noci na vstupe pre technický problém tri hodiny, na výstupe pri nákladnej doprave až 20 hodín. "Pokiaľ ukrajinská strana neberie vozidlá, na slovenskej strane si nepomôžete ani kedy ste tu postavili sto našich colníkov," povedal Brada. Osobnú dopravu vybavujú priebežne.
Česi nevedia, čo im Schengen prinesie
Väčšina Čechov vie, že v piatok sa v dôsledku rozšírenia schengenského priestoru o Česko a nových členov únie zrušia kontroly na vonkajších hraniciach Českej republiky, ale zároveň nevie, čo ďalšie má od tohto kroku očakávať.
Až štvrtina Čechov má z otvorenia hraníc vážne obavy. Vyplýva to z prieskumu agentúry Westminster, ktorého sa na stránkach servera novinky.cz zúčastnilo viac ako 2400 respondentov.
Obavy priznalo 23,8 percenta opýtaných. Najčastejšie v odpovediach zaznelo, že sa boja zvýšenia nelegálnej migrácie cez hranice, zvýšenia kriminality - a to aj drogovej, ale aj "vpádu islamistov". "Nedostatok informácií nedáva priestor na utvorenie si objektívneho názoru na problematiku," komentoval výsledky prieskumu riaditeľ spoločnosti Westminster Tomáš Studeník.
České ministerstvo vnútra pripravilo pred vstupom do Schengenu informačnú kampaň za niekoľko desiatok miliónov českých korún, ale v nej sa sústredilo najmä na to, že padnú kontroly na hraniciach. O ďalších aspektoch rozšírenia schengenského priestoru sa občania údajne dozvedali z kampane iba málo.Rieka Dunajec stratí prívlastok hraničná
Prívlastok hraničná prestane patriť od 21. decembra rieke Dunajec na doterajších slovensko-poľských hraniciach v Pieninách. Vstup oboch krajín do schengenského priestoru privítajú členovia Euroregiónu Tatry v piatok 21. decembra dopoludnia na oboch stranách Dunajca.
"Stretnutie sa začne o 10. hodine na poľskej strane v Szromowcach Niznych. Slávnostnosť chvíle podčiarknu hymny oboch krajín a tiež Európskej únie. Prítomným sa prihovorí predseda Euroregiónu Tatry Wendelin Háber a podpredseda Ivan Budiak. Hostia spoločne zapália vatru a potom prejdú po lávke cez Dunajec k nám do Červeného Kláštora," povedal dnes pre TASR starosta obce Štefan Džurný.
Riaditeľ kancelárie združenia Región Tatry (slovenskej časti euroregiónu) Milan Nevlazla dodal, že v Červenom Kláštore bude slávnostné rozšírené zasadnutie Rady Euroregiónu Tatry. "Mali by sme okrem iného prijať deklaráciu k vstupu oboch krajín do Schengenu. Sme radi, že odstránenie hraníc ešte zdynamizuje slovensko-poľskú spoluprácu na regionálnej úrovni".
Euroregión Tatry vznikol v roku 1993 ako prvý cezhraničný zväzok na Slovensku. Sídlom na poľskej strane je Nowy Targ, na slovenskej Kežmarok. Výsledkom spolupráce sú viaceré spoločné projekty. Jedným z nich bolo aj vybudovanie lávky cez rieku Dunajec, ktorá prispela k rozvoju cestovného ruchu v Pieninách najmä počas letnej turistickej sezóny.