Podľa tlačovej správy hlavným pozitívom je využitie technologických noviniek ako sú blogy, video a audio nahrávky či grafické prvky. Médiá vďaka tomu sprostredkúvajú bohatšiu výmenu informácií a názorov, rýchlejšie, zrozumiteľnejšie a dôveryhodnejšie spravodajstvo. Etická stránka médií tiež zaznamenala podľa tohto hodnotenia úspechy. Čitateľom bol po prvýkrát zverejnený etický kódex veľkých novín (denník Sme), a v raste pokračovala aj miera zdrojovania práce kolegov v hlavných slovenských médiách, podobne aj počet opráv.
Hlavným negatívom roka v oblasti médií je zvýšená politizácia verejnoprávnych médií, najmä Slovenskej televízie, čoho následkom bol odchod tretiny pracovníkov jej spravodajstva koncom leta, zdôrazňuje sa v hodnotení. Televízie na Slovensku (bez ohľadu na charakter vlastníctva) tiež neboli schopné vyrovnať sa s vysokou popularitou predsedu vlády a s jeho neštandardnými požiadavkami na neúčasť politických oponentov v diskusiách. Rok 2007 je prvým za posledných najmenej 10 rokov, čo sa úradujúci predseda vlády nestretol v televíznej diskusii s politickým oponentom, zdôrazňuje sa v hodnotení.
Pre nadchádzajúce roky je pre médiá dôležitou výzvou pri raste počtu a aktuálnosti spravodajstva lepšie skladať množstvo informácií do súvislostí a kontextu, pridať v analýzach a investigatíve. Relatívne stále väčším nebezpečenstvom sa stáva nie to, že sa k nejakej správe verejnosť nedostane, ale skôr to, že pri návale zverejnených informácií nerozlíši podstatné od nepodstatného, respektíve si nebude vedieť informácie užitočne vyhodnotiť.
Na blogu Slovak Press Watch denne monitorujú profesionalitu a etiku práce novinárov hlavných mienkotvorných médií – denníkov SME, Pravda a Hospodárske noviny, večerných televíznych spravodajstiev a investigatívnych relácií STV, Markízy a TA3 a týždenníkov TREND a .týždeň.
Slovak Press Watch je projektom inštitútu INEKO a jeho tvorcom je analytik Gabriel Šípoš.