Bratislava 20. decembra (TASR) Slovenskí rodičia sú presvedčení, že televízie vysielajú príliš veľa programov obsahujúcich násilie a sex. Takmer dve tretiny rodičov (64 percent) by preto privítalo, keby bolo vysielanie jednotlivých programov pod prísnejším dohľadom príslušných orgánov. Napriek tomu rodičia oceňujú vzdelávaciu úlohu televízie, a to najmä z hľadiska všeobecného a jazykového vzdelávania detských divákov.
Vyplýva to z medzinárodného prieskumu verejnej mienky o televíznom správaní sa divákov a o význame televízie v živote detí a rodičov, ktorý v 13 európskych krajinách vrátane Slovenska uskutočnila spoločnosť UPC v spolupráci so spoločnosťou Research International.
Viac kontroly nad vysielaným TV obsahom chcú nielen rodičia na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách Európy. Oproti slovenským 64 percentám je to však o čosi menej za intenzívnejší dohľad je 57 percent európskych rodičov. Len 5 percent oslovených rodičov uviedlo, že je za slabšiu kontrolu vysielaných programov.
Spomedzi tých, ktorí chcú prísnejší dohľad, až 83 percent slovenských rodičov svoj postoj zdôvodnilo tým, že na obrazovkách je priveľa násilných scén, a pre 57 percent rodičov je dôvodom príliš veľa sexuálneho obsahu. Násilné scény a sexuálny obsah sú taktiež hlavnými dôvodmi, pre ktoré slovenskí rodičia nedovoľujú deťom sledovať určité programy. Násilie je dôvodom pre zákaz sledovať programy u 55 percent rodičov a sexuálny obsah u 45 percent oslovených rodičov.
Prieskum sa uskutočnil v Rakúsku, Belgicku, Českej republike, Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Írsku, Holandsku, Poľsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Švajčiarsku na vzorke 5905 respondentov v októbri až decembri tohto roku.
Z výsledkov prieskumu ďalej vyplýva, že zhruba polovica slovenských rodičov sleduje televíziu spolu so svojimi deťmi. Ak majú deti mladšie ako 5 rokov, spolu sledujú zväčša detské programy, a ak sú deti staršie, rodičia s nimi pozerajú najmä filmy a zábavné programy. Rodičovský vplyv a ich účasť pri rozhodovaní o sledovaní televízie potvrdzuje aj fakt, že 4 z 5 rodičov sa zúčastňujú pri rozhodovaní o tom, čo sa bude sledovať. Len 19 percent slovenských rodičov uviedlo, že o výbere sledovaného programu rozhodujú samostatne ich deti.
TASR o výsledkoch prieskumu informoval hovorca UPC Broadband Slovakia, s.r.o., Jaroslav Kolár.