Bratislava 20. decembra (TASR) - Napriek tomu, že po vstupe do schengenského priestoru sa kontroly na hraniciach s okolitými štátmi Európskej únie zrušia, môže dôjsť k situácii, keď budú opäť obnovené. Uviedol to pre TASR prvý viceprezident Prezídia Policajného zboru Michal Kopčík.
"Je možné, že sa nevyhneme opatreniam, ktoré by opäť zaviedli dočasné kontroly na hraniciach. Môže sa udiať akákoľvek situácia v rámci Európskej únie a rozhodne sa, že sa obnovia hraničné kontroly. Uzatvorí sa hranica, policajti sa vrátia na hraničné prechody a budú robiť normálne kontroly," povedal Kopčík.
Podľa jeho slov je to štandardné a zaviedlo to aj Nemecko počas Majstrovstiev sveta vo futbale 2006.
To, že sa zrušia kontroly na hraniciach však neznamená, že v okolí hraníc sa už nebude nič robiť. "Ochrana štátnej hranice Slovenska bude prebiehať aj naďalej, ale nie v tom režime, že ju budeme fyzicky strážiť. Policajti budú rozmiestnení na jednotlivé oddelenia v blízkosti hranice, aby monitorovali pohyb v jej okolí a trestnú činnosť," uviedol Kopčík.
Podľa Kopčíka sa zmení systém činnosti obvodných policajných staníc v blízkosti štátnej hranice. V ich pôsobnosti bude aj ochrana hranice a sledovanie toho, čo sa na nej deje.
Nepotrebné budovy hraničných kontrol budú ponúknuté obciam
Po vstupe Slovenska do schengenského priestoru zostane štátu 23 objektov, v ktorých boli umiestnené bývalé oddelenia hraničnej kontroly. Pripravený je návrh na vyslovenie súhlasu vládou Slovenskej republiky s bezodplatným prevodom prebytočného nehnuteľného majetku na obce alebo vyššie územné celky. TASR o tom informovala Vladimíra Hrebeňáková z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra.
"O stavby s pozemkami bývalých oddelení hraničnej kontroly na štátnej hranici s krajinami Európskej únie prejavili záujem obce na základe našej ponuky. Ponúknuť majetok obciam je pre nás ako správcu zákonná povinnosť," uviedla Hrebeňáková.
Na základe uznesenia vlády bolo už 14 objektov bezodplatne prevedených na obce. Prebytočný majetok sa nachádzal na území týchto obcí.
Ostatné budovy budú aj po vstupe Slovenskej republiky do schengenského priestoru využívané pre potreby služby hraničnej a cudzineckej polície alebo iných útvarov Policajného zboru, doplnila Hrebeňáková.
Hranice Slovenska s okolitými štátmi Európskej únie padnú o polnoci 20. decembra. Od 21. decembra budú môcť aj slovenskí občania cestovať krajinami schengenského priestoru bez hraničných kontrol.