Ústavný súd dnes prvý raz rozhodoval vo veci týkajúcej sa elektronicky podaných dokumentov opatrených zaručeným elektronických podpisom. Potvrdil, že sú rovnocenné s papierovými.
Paradoxom je, že Ústavný súd SR prijíma podania poštou, telefonicky a faxom, no nemožno sem prísť s podaním opatreným zaručeným elektronickým podpisom na CD alebo DVD nosiči, lebo ÚS nemá elektronickú podateľňu.
Riaditeľka kancelárie predsedníčky ÚS Ľubica Mackovičová na otázku agentúry SITA prečo ÚS nemá elektronickú podateľňu a či neuvažuje o jej zriadení odpovedala, že Zákon o Ústavnom súde SR neupravuje možnosť podania návrhu v elektronickej podobe s osvedčeným elektronickým podpisom. „Táto úprava je obsiahnutá iba v občiansko-súdnom poriadku, ktorý sa v tomto prípade (elektronické podania) v konaní pred Ústavným súdom SR nepoužije, lebo platí už spomínaná špeciálna úprava Zákona o Ústavnom súde SR,“ uviedla Mackovičová.
Ústavní sudcovia budú riešiť aj zverejňovanie platov
Na Ústavný súd SR prišlo od začiatku decembra päť podaní. S dvoma podaniami sa na ÚS obrátili skupiny poslancov NR SR, s dvoma generálny prokurátor a s jedným podaním Krajský súd Bratislava. Ako dnes pre agentúru SITA uviedla riaditeľka kancelárie predsedníčky Ústavného súdu SR Ľubica Mackovičová, podania sa budú posudzovať a prideľovať najskôr na januárovom zasadaní pléna ÚS.
Krajský súd Bratislava v podaní žiada, aby ÚS preskúmal, či je v súlade s ústavou paragraf 9 odsek 3 zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Ten stanovuje, u ktorých verejne činných osôb a v akom rozsahu možno zverejňovať informácie, vrátane miezd, platov a odmien. Súd žiada, aby ÚS vyriekol verdikt, že napadnutý článok je v rozpore s ústavou. Krajský súd sa na ÚS obrátil v súvislosti s tým, že občianka napadla rozhodnutie ministerstva spravodlivosti, ktoré odmietlo zverejniť informácie o platoch a mzdách ako aj ďalších finančných náležitostiach priznaných generálnym riaditeľom sekcií, riaditeľom odborov a vedúcim jednotlivých oddelení ako aj poradcom ministra od nástupu ministra Štefana Harabina.
Skupina poslancov NR SR žiada preskúmať súlad niektorých ustanovení zákona o sociálnom a dôchodkovom zabezpečení s ústavou, na základe ktorých štát nemusí platiť za niektorých invalidov odvody do druhého dôchodkového piliera. Druhá skupina poslancov žiada, aby ÚS preskúmal paragraf 7 zákona o kolektívnom vyjednávaní s ústavou, ktorým sa rozšírila pôsobnosť a záväznosť vyššej kolektívnej zmluvy na zamestnávateľov.
S dvoma podaniami sa na ÚS obrátil generálny prokurátor. V prvom prípade žiada preskúmať súlad niektorých ustanovení zákona o voľbách do Európskeho parlamentu, o voľbách do NR SR a o voľbách do orgánov samosprávnych krajov a samospráv obcí s ústavou. V druhom podaní napadol niektoré ustanovenia všeobecne záväzného nariadenia mesta Poprad týkajúce sa pravidiel času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta Poprad.