Bratislava 20. decembra (TASR) - Nízke finančné ocenenie práce opatrovateľov zdravotne postihnutých vedie k nezáujmu o tento druh profesie, čo signalizujú aj samotní občania s ťažkým zdravotným postihnutím. Na tlačovej besede o tom dnes informovala Národná rada občanov so zdravotným postihnutím.
Ako vysvetlila podpredsedníčka rady Iveta Mišová, v súčasnosti opatrovateľstvo zdravotne postihnutým (ZP) zabezpečujú profesionálni opatrovatelia, blízki príbuzní alebo tzv. osobní asistenti. Práca osobného asistenta je ohodnotená 55 korunami za hodinu, pričom v roku 1999, keď sa príspevok za osobnú asistenciu zaviedol, to bolo 58 korún za hodinu.
Pokračovala, že nedostatok sociálnych služieb suplujú príbuzní ZP. Pomoc nepotrebujú nielen oni, ale aj ľudia v dôchodkovom veku, upozornila. Podľa nej finančný systém je nastavený tak, že ak sa blízky príbuzný stará o jedného občana s ťažkým zdravotným postihnutím, môže za mesiac dostať príspevok napríklad 6000 korún mesačne.
Objasnila, že dôchodcovi opatrujúcemu svojho potomka, ktorý poberá invalidný dôchodok, sa odrátava z príspevku za opatrovanie suma vo výške 50 percent jeho dôchodku. Ak je príjem občana s ťažkým zdravotným postihnutím vyšší ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, príspevok za opatrovanie sa kráti o sumu prevyšujúcu tento príjem.
Za problém tiež Mišová považuje, že pri valorizácii dôchodkov invalidných občanov sa zakaždým znižuje príspevok na opatrovanie. "Čiže máme reálne situácie, že za opatrovanie môžu dostať 100 korún mesačne," zdôraznila. Podotkla, že starostlivosť o týchto občanov je nevyhnutná a ich prípadné umiestňovanie do ústavov, s ktorým rada zásadne nesúhlasí, by štát stálo oveľa viac peňazí ako vyplácanie 6000-korunových príspevkov.
Rada sa tiež obáva, že by mohlo dôjsť k zániku organizácií ZP pre ich nedostatočnú finančnú podporu. Ako povedala riaditeľka rady Anna Reháková, mohli by sme sa stať prvou krajinou Európskej únie, kde by Národná rada občanov so zdravotným postihnutím mohla po piatich rokoch svojej existencie zaniknúť. Poukázala tiež na skutočnosť, že ani jeden slovenský premiér doteraz neprijal predstaviteľov rady, napriek tomu, že o to niekoľkokrát žiadali.
ala ed