Bratislava 21. decembra (TASR) - Predseda parlamentu Pavol Paška v januári nasledujúceho roka rozdelí Komisiu pre ústavu a rokovací poriadok na dve. Chce tým dosiahnuť, aby sa na diskusiách a úpravách kľúčových zákonných noriem podieľali poslanci ostatných parlamentných strán. V prípade, že sa poslanci ďalších strán na práci komisií naďalej nebudú podieľať, Paška ich zruší.
Predseda Národnej rady SR podľa vlastných slov viackrát reagoval na žiadosť opozičných poslancov, aby komisiu spojil, či rozdelil. Komisia pre rokovací poriadok by podľa neho mala dospieť ku zhode na zmenách, ktoré by odstránili nejednoznačné alebo nevykonateľné ustanovenia zákona, ktorým sa riadi činnosť parlamentu, kým komisia pre ústavu má slúžiť ako fórum na diskusiu o nedokonalostiach ústavy a formálnych problémov v súvislosti s prácou Ústavného súdu SR.
"Ak neprijme opozícia účasť, nech potom nevykrikuje, či môžem alebo nemôžem vystúpiť alebo odovzdať slovo," vystríha hlava zákonodarného zboru svojich oponentov.
Podpredseda Ústavnoprávneho výboru (ÚPV) za SDKÚ-DS Peter Miššík zaujal k Paškovmu kroku rezervovaný postoj. "Myslím si, že na diskusiu o týchto témach je vhodným priestorom pôda ÚPV," uviedol dnes pre TASR. Upozornil, že opozícia stihla už pripraviť dve novely rokovacieho poriadku, kým komisia sa zatiaľ "zmohla len na jedno oklieštené obmedzenie imunity".
Podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica sa jeho strana bude podieľať len na práci komisie pre rokovací poriadok. Zdôvodňuje to tým, že Paška porušuje vlastné rozhodnutia podľa toho, ako sa mu to hodí. Komisiu pre ústavu považuje za nepotrebnú, lebo predseda parlamentu neuviedol, čo chce na ústave zmeniť. Dodal, že Paškom deklarovanú snahu obmedziť imunitu považuje za falošnú.
Podobné stanovisko má aj ďalší člen ÚPV Gábor Gál (SMK). "Kým Paška nepovie, čo chce dosiahnuť, nebudeme sa na práci, jedno či jednej alebo dvoch komisií, zúčastňovať," zhodnotil Gál.
Vôľu zriadiť uvedené komisie formuloval Paška už vo svojom inauguračnom prejave v roku 2006. Na žiadosť parlamentných kolegov ich neskôr zlúčil do jednej. Opozičné strany sa na práci komisií odmietli podieľať, kým Paška nepovie, aký má byť výsledok. Po tom, čo Paška predložil návrh na zrušenie priestupkovej imunity, z komisie odišli aj zástupcovia ĽS-HZDS a SNS.
nom bmg ed