-------------------- K spravodajstvu: FOTO --------------------
Bratislava 21. decembra (ČTK) - Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v Bratislave uisťoval, že dnešné rozšírenie schengenského priestoru bez hraničných kontrol o deväť nových štátov nezníži bezpečnosť v Európe. Vďaka bezpečnostným opatreniam na vonkajších hraniciach sa podľa neho bezpečnosť v Európe naopak zvýši. Z rozšírenia Schengenu podľa neho budú mať osoh najmä občania.
Barroso zdôraznil, že Schengen by sa nebol rozšíril, ak by nové štáty vrátane Slovenska neposilnili stráženie vonkajších hraníc. "Rozšírenie vnímame ako posilnenie bezpečnosti, nie ako zníženie," povedal Barroso na tlačovej konferencii so slovenským premiérom Robertom Ficom a premiérom Portugalska - predsedajúcej krajiny EÚ - Josém Sócratesom. K väčšej bezpečnosti podľa Barrosa prispeje aj hlbšia spolupráca krajín pri odhaľovaní zločinu.
"Je to pre nás veľká zodpovednosť, ale radi sme tú zodpovednosť prevzali na seba, pretože obrovské výhody, ktoré sú spojené so Schengenom, stoja za to," vyhlásil Fico.
Šéf Európskej komisie doplnil, že z rozšírenia Schengenu budú mať osoh najmä bežní ľudia. "Európa nie je len Európou politikov, diplomatov, podnikateľov, ale je to Európa občanov," poznamenal. Zrušenie hraničných kontrol podľa neho tiež prispeje k jednoduchšiemu pohybu tovaru, zvýšeniu konkurencie medzi krajinami a prílevu nových investícii.
Barroso i Sócrates tiež zagratulovali Slovensku, že sa mu podarilo splniť potrebné kritériá na vstup do Schengenu. "Toto je veľmi dôležitý moment pre Slovensko a pre celú Európu," povedal portugalský premiér.
Rozšírenie Schengenu dnes na hraniciach oslavovali politické špičky i občania. Úderom polnoci sa k Schengenu pripojili novšie krajiny EÚ, ktoré do únie vstúpili v máji roku 2004, s výnimkou Cypru. Zatiaľ čo hraničné kontroly s krajinami EÚ sú už minulosťou, prísny režim pokračuje na vonkajších hraniciach Schengenu, na Slovensku teda s hranicou Ukrajiny.
kbp boa