Bratislava 21. decembra (TASR) - Zablahoželať Slovensku a slovenským občanom k vstupu do schengenského priestoru prišli dnes večer do Bratislavy osobne predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a premiér Portugalska, ktoré tento polrok predsedá Európskej únii, José Sócrates.
Premiér SR Robert Fico na spoločnej tlačovej konferencii pripomenul, že v sobotu sa spoločne zúčastnia osláv rozšírenia Schengenu na maďarsko-rakúskej hranici.
"Všetci traja, ako tu stojíme, máme určité zážitky z posledných hodín, ako ľudia prijali rozšírenie schengenského priestoru... Chcel by som potvrdiť, že oslavy..., ktoré sme absolvovali na slovensko-rakúskych hraniciach a dnes na slovensko-českých hraniciach boli fantastické...Ľudia mimoriadne vítajú a oceňujú, že SR sa stala súčasťou Schengenu. Mimoriadne emotívne to bolo predovšetkým na slovensko-českej hranici, a to z celkom pochopiteľných dôvodov....A domnievam sa, že všetko je ešte podčiarknuté aj predvianočnou atmosférou, ktorá je u nás na Slovensku vždy taká silná."
Fico hosťom potvrdil, že Slovensko urobilo všetko pre to, aby zaručilo vnútornú bezpečnosť EÚ pokiaľ ide o ukrajinskú hranicu.
Portugalský premiér zdôraznil, že rozšírenie schengenského priestoru bolu jedným z hlavných bodov portugalského predsedníctva EÚ. Toto je významný moment nielen pre SR, ale aj pre EÚ. V tejto historickej chvíli Európa oslavuje to najlepšie, čo zdieľa. Sloboda, bezpečnosť, demokracia a mier sú hodnoty, na ktorých bola vybudovaná Európa. Spĺňame to, o čom snívali otcovia EÚ, uviedol.
Barroso dodal, že rozšírenie Schengenu je skutočná jednota Európy vybudovaná na hodnotách slobody a demokracie, ktorá bola ešte nedávno rozdelená. Okrem politického a symholického významu prináša táto únia slobody a demokracie aj konkrétne praktické výsledky pre ľudí, ktoré by sa mali prejaviť okrem iného aj na Slovensku v rozšírení konkurencieschopnosti, nárastu investícií a rastu zamestnanosti. Preto dnes obyčajní ľudia spontánne v EÚ oslavovali zrušenia ďalších vnútorných hraníc.
Predseda EK povedal, že "SR vyvinulo veľké úsilie, aby bolo dnes schopné pristúpiť k schengenskému priestoru." Pogratulovať však treba aj portugalskému predsedníctvu, ktoré Slovensku pomohlo pri riešení vážnych technických problémov za pochodu. Preto má dnes tiež veľký dôvod oslavovať.
Spomenul ašpirácie SR prijať v roku 2009 euro a zdôraznil, že ľudia na Slovensku robia veľa pre to, aby SR tento cieľ dosiahlo. "Verím a dúfam v budúcnosť Slovenska ako veľmi aktívneho člena našej spoločnej Európy," vyhlásil.
žab rsc