Bratislava 22. decembra (TASR) - Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Andrej Ďurkovský sa domnieva, že slovenský prezident by mal sídliť na Bratislavskom hrade a nie v Grassalkovičovom paláci ako doteraz.
"V iných krajinách je bežné, že sídlo hlavy štátu je na najvýznamnejšom mieste mimo priameho centra mesta, čo je v prípade Bratislavy hrad," povedal pre TASR Ďurkovský. Primátor sa domnieva, že v paláci na Hodžovom námestí by mohla byť galéria alebo múzeum. "Hrad je pre potreby prezidenta vhodnejší svojou polohou aj možnosťami, ktoré priestor na hradnom kopci poskytuje," domnieva sa Ďurkovský.
Prezidentská kancelária nateraz akékoľvek sťahovanie vylučuje. "Ivan Gašparovič považuje Prezidentský palác za vyhovujúci z pohľadu sídla hlavy štátu. O prípadnej zmene sídla by museli rozhodnúť vláda, parlament a prezident republiky a na jeho zmenu by musel byť dôvod," uviedol hovorca prezidenta Marek Trubač. Prezident by si vedel reprezentačné priestory predstaviť v Rusoveckom kaštieli. Chce, aby vilu na Slavíne, určenú na tento účel predali a peniaze investovali do rekonštrukcie kaštieľa. Ten naposledy opravovali v rokoch 1995 - 2000. Odvtedy už Správa zariadení Úradu vlády SR investuje len do konzervovania jeho stavu.
"Rusovce by mohli svojou polohou, architektúrou a úrovňou spĺňať kritériá na špičkové účelové reprezentačné zariadenie na ubytovanie a hostenie zahraničných delegácií a štátnikov, ako aj na organizovanie domácich a medzinárodných podujatí, konferencií a summitov na najvyššej úrovni. Sídlo hlavy štátu v centre mesta je vyhovujúce aj reprezentatívne. Kapacitne však nestačí na organizovanie veľkých štátnych návštev a podujatí. Rusovecký kaštieľ by mohol slúžiť všetkým trom najvyšším inštitúciám štátu prezidentovi, premiérovi a predsedovi parlamentu," konštatuje Trubač.
Prezidentský palác na Hodžovom námestí je oficiálnym sídlom hlavy štátu od roku 1996, kedy bola ukončená jeho celková rekonštrukcia. V hradnom paláci má prezident reprezentačné priestory, o ktoré sa delí s Národnou radou (NR) SR. "Hlava štátu má k dispozícií na štátnu reprezentáciu priestory Siene federácie, Prijímacieho salóna a Žltého salóna," povedala Lenka Valovičová z Kancelárie Národnej rady SR.
Myšlienku presunúť sídlo prezidenta na Bratislavský hrad vyslovil v roku 2004 aj predseda HZDS-ĽS Vladimír Mečiar počas svojej kandidatúry na najvyšší post v štáte.
Na Bratislavskom hrade mal svoju kanceláriu posledný prezident Československa Václav Havel a pred presťahovaním do Grassalkovičovho paláca tu dočasne sídlil aj prvý slovenský prezident Michal Kováč.