Bratislava 22. decembra (TASR) - Napriek vstupu do schengenského priestoru Slovensko nie je plnoprávnym členom Európskej únie. V relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu to dnes uviedol politológ Ivan Štefunko. Upozornil, že pre občanov SR stále neplatí jedna z fundamentálnych zásad spoločenstva - voľný pohyb pracovných síl.
Výhody členstva v EÚ si podľa Štefunka ľudia nemôžu naplno vychutnať aj preto, že názov spoločenstva dal exminister vnútra Vladimír Palko vytlačiť na cestovné pasy malými písmenami.
Štefunko sa so svojím kolegom Samuelom Abrahámom zhodol na tom, že na Slovensku absentuje diskusia o vstupe krajiny do eurozóny. "Na Slovensku sa zásadne nediskutuje o ničom, nečudujme sa, že sa nehovorí ani o eure," pokračoval Štefunko. Abrahám dodal, že v prípade, že sa niekto prihlási ako zástanca či odporca eura, okolie ho zaškatuľkuje. Upozornil, že téma zmeny obeživa je podstatná, dotýka sa všetkých a treba sa na ňu dobre pripraviť.
Politológovia si myslia, že závažným problémom súčasnej opozície je jej neschopnosť komunikovať jednotným hlasom, ktorý nie je skompromitovaný a výmena lídrov zatiaľ nie je na obzore. S političkou Ivetou Radičovou sa podľa Štefunka SDKÚ-DS vyrovná tak, že ju "proti vlastnej vôli nominuje na prezidentku."
Abrahám ďalej dôvodil, že vysoká popularita koalície súvisí s veľmi dobrou marketingovou komunikačnou stratégiou a s pozemkovou kauzou. "Premiér Robert Fico svojím konaním v kauze vyvolal dojem, že rieši najvážnejší a dlhodobý spoločenský problém," popísal Abrahám príčiny vysokej popularity predsedu vlády. Podľa neho vládne strany svoju politiku zakladajú na vytváraní konfliktu. "Keď začali SNS klesať preferencie, vyšli so svojou protimaďarskou rétorikou," konkretizoval.
Strana Smer podľa Štefunka nemá verejných obhajcov. "Ľavicoví na ich obhajobu nevystúpia, pretože majú vo vláde SNS," zdôvodnil tento fakt. "Fico to má rozbehnuté minimálne na osem rokov a vzhľadom na stav opozície sa mu to podľa mňa podarí," predvídal vzápätí Štefunko výsledky nasledujúcich parlamentných volieb.
Celkovo hodnotili politológovia tento rok ako pokojný, spoločnosť podľa nich nezažila nič dramatické. Štefunko ale upozornil, že vzhľadom na euro takým už budúci rok nebude. "Politika sa v súčasnosti netýka ľudí do takej miery ako v minulosti, čo vyplýva zo skutočnosti, že Slovensko sa zaradilo do konsolidovaného medzinárodného prostredia," uzatvoril Abrahám, zároveň však predvídal príchod ďalších koaličných kríz.
Slota: Rok 2007 bol pre vládu úspešný
Rok 2007 bol podľa predsedu SNS Jána Slotu pre vládu úspešný. "Rast ekonomiky je neoddiskutovateľný. Nezamestnanosť klesá. Obrovský úspech je vstup do Schengenu,“ uviedol Slota dnes pre agentúru SITA. Zároveň pripomenul, že SNS i koalícia robili všetko pre urýchlenie výstavby diaľnic a ďalšej komunikačnej infraštruktúry.
Slota tiež hodnotil troch ministrov národniarov vo vláde. Podľa neho zákon o vysokých školách a školský zákon sú veľmi dobre pripravené. "Minister školstva Ján Mikolaj urobil všetko preto, aby bol prijatý zákon, ktorý má víziu platnosti na dlhšie obdobie,“ povedal. SNS podľa neho nezabúda, že jedným z pilierov SNS je kresťanský - a preto má jeho strana blízko aj k cirkevnému školstvu. "V žiadnom prípade by sme ho nechceli diskriminovať,“ uviedol Slota v súvislosti s problémom nedofinancovania cirkevných škôl a školských zariadení.
Ministerstvo životného prostredia podľa Slotu urobilo dôležité kroky v protipovodňových opatreniach. Spokojnosť vyjadril aj s ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré má prijaté kapitoly Národného strategického referenčného rámca Európskou komisiou a už sú aj vypisované výzvy ministerstvami na jednotlivé kapitoly. "Je to veľký úspech. Nepotvrdili sa hlasy, že je to pre tento rok stratené,“ dodal.
Autor: mv

Beata
Balogová
