BRATISLAVA 23. decembra (SITA) - Magistrát Bratislavy dostal celkovo 376 podnetov na zmeny a doplnky grafickej časti územného plánu mesta, ktorý začal platiť v septembri tohto roka. Mesto prijalo od mestských častí a komisií mestského zastupiteľstva spolu 287 návrhov, zvyšné podnety poslali fyzické a právnické osoby.
Najviac pripomienok poslala mestská časť Ružinov, magistrát od jej vedenia dostal celkovo 43 návrhov na zmenu funkčného využitia územia. Naopak, najmenej požiadaviek prišlo z mestských častí Dúbravka a Lamač, magistrát od každej z nich dostal dva návrhy.
Pripomienky k platnému územnému plánu však poslalo všetkých 17 bratislavských mestských častí. Mestská časť Rača poslala 40 návrhov, Vajnory 37 návrhov, Nové Mesto a Podunajské Biskupice zhodne po 26 návrhov, Staré Mesto 20 návrhov, Rusovce 19 návrhov, Karlova Ves 14 návrhov, Jarovce 13 návrhov, Čunovo 12 návrhov, Záhorská Bystrica 10 návrhov, Devínska Nová Ves a Petržalka zhodne po sedem návrhov, Devín päť návrhov a Vrakuňa štyri návrhy.
Ako pre agentúru SITA potvrdil námestník primátora Tomáš Korček, magistrát získané podnety priebežne vyhodnocuje, celý proces by sa mohol skončiť počas januára 2008. Následne by malo mesto začať s prvou etapou obstarávania zmien a doplnkov územného plánu.
Celý legislatívne náročný proces by mal trvať približne 12 mesiacov, magistrát bude potrebovať k navrhovaným zmenám vyjadrenia niekoľkých desiatok dotknutých orgánov, pripravuje sa aj prerokovanie s verejnosťou. "Predpokladám, že poslanci by o prvej etape zmien a doplnkov mohli hlasovať v závere budúceho roka, pričom by zmeny mohli nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2009," konštatoval Korček.
Najčastejšie a najrozsiahlejšie návrhy sa pritom týkajú zmeny funkčného využitia územia bývalých priemyselných, distribučných a skladových areálov. Medzi nimi je napríklad územie železničnej stanice Bratislava-Filiálka, prestavba autobusovej stanice na Mlynských nivách a dostavba areálu Kablo, zóny Chalupkova a Landererova či areál bývalej tzv. cvernovej továrne v mestskej časti Ružinov. Došlé podnety sa dotýkali aj územia závodu Matador a futbalového štadiónu Artmedie v mestskej časti Petržalka, bratislavského pivovaru Stein, či letiska v mestskej časti Vajnory.
Podľa Korčeka niektoré podnety nezodpovedajú príslušnému stupňu územného plánu, svojou podstatou k územnému plánu sú irelevantné, alebo majú taký zásadný charakter, že ich nie je možné riešiť zmenami a doplnkami, ale vyžadujú si obstaranie nového územného plánu.
"Dostali sme aj podnety, ktoré sú z hľadiska dlhodobej koncepcie zásadne nevhodné, neprimerane narúšajú charakter územia a svojim rozsahom a povahou sú v území neprimerané. Taktiež boli uplatnené podnety, ktoré boli protichodné, napríklad zmena funkčného využitia územia na zeleň a toho istého územia na viacpodlažnú bytovú výstavbu," vysvetlil Korček.
Zároveň potvrdil, že magistrát uvažuje aj o ďalších aktualizáciách územného plánu. "Územné plánovanie je sústavná činnosť a zo stavebného zákona nám vyplýva povinnosť sledovať, či sa nezmenili územno-technické, hospodárske a sociálne predpoklady, na základe ktorých bola navrhnutá koncepcia organizácie územia. Preto po prvej etape zmien a doplnkov budeme pripravovať ďalšie," dodal námestník primátora Tomáš Korček.