BRATISLAVA 25. decembra (SITA) - Vianočné dni na prelome končiaceho a začínajúceho sa roka boli odpradávna plné magických úkonov a predpovedí. Kresťanstvo postupne tomuto obdobiu vtlačilo svoju vlastnú tvár. Vo všetkých oblastiach Slovenska sa zaužívalo predovšetkým vinšovanie. Začínalo sa už po štedrej večeri spievaním pod oknami. Spievať koledy pred domy známych a blízkych chodievali predovšetkým deti.
Rovnako rozšírené boli betlehemské hry. Vyvinuli sa v mestskom prostredí z latinských vianočných trópov, čiže básnických textov, ktoré boli súčasťou liturgie. Skladali ich mnísi v kláštoroch. Tieto rýmované vianočné verše sa postupne prestali spievať latinsky, prešli do reči ľudu a začali sa dramatizovať. Pribúdal text aj interpreti, až napokon prestali byť súčasťou liturgie a nadobudli formu divadelného predstavenia, ktoré sa hralo na námestí pred kostolom po bohoslužbách. Vidiečania tieto divadlá odpozorovali a preniesli ich vo vlastnej úprave do svojho prostredia. Dedinskí betlehemci bývali oblečení do miestnych krojov. Do rytmu búchali palicami, obitými plieškami a retiazkami. Okrem rôzneho počtu valachov patrí do tradičnej zostavy anjel s prenosným betlehemom a smiešny Kubo, oblečený do prevráteného kožucha. Betlehemské spevohry približovali blahozvesť Svätej noci a prinášali ju do jednotlivých domov.
Na niektorých miestach stredného Slovenska sa vyvinul zvyk chodenia s hadom. Navštíveným rodinám pripomínal biblickú udalosť, ktorá sa stala v raji, keď naši prarodičia Adam a Eva podľahli diablovi v podobe hada a jedli zo zakázaného ovocia. Had bol urobený z dlhých tenkých doštičiek, tak, aby sa dal rozťahovať, a na hlave mal sviečku a jablko ako symbol hriechu. Po dedine ho nosievali desať až dvanásťroční chlapci. Ich tance a spevy mali ľudí upozorniť na súvislosť medzi prvou vinou a narodením Ježiša, ktorý nás z nej prišiel vykúpiť.
Okrem vinšovania a oddychu boli vianočné dni na slovenskej dedine aj príležitosťou na verejné zhromaždenia. Na obecných hromadách, väčšinou v krčme, sa volili richtári, hájnici, bačovia, pastieri, bubeníci, boženíci. Zároveň sa inventarizoval obecný majetok a účtovali obecné financie, a to vždy tak, aby zvýšilo aj na patričný prípitok. V plátenníckych obciach na Orave sa po tieto dni konal aj tzv. komput, čiže zúčtovanie tovaru s veľkododávateľom. Končieval sa na Silvestra tanečnou zábavou.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce