Minister zahraničných vecí Ján Kubiš považuje tento rok za veľmi úspešný tak z hľadiska slovenskej zahraničnej politiky, ako aj z hľadiska zvyšovania prestíže Slovenska a jeho pozitívneho zviditeľňovania sa. "Máme jednoznačnú obrovskú prevahu veľkých pozitív," povedal v rozhovore pre TASR.
Okrem vstupu do Schengenu a predsedníctva v Rade Európy je to predovšetkým ukončenie nášho dvojročného pôsobenia ako nestáleho člena Bezpečnostnej rady (BR) OSN. "Pôsobili sme tam veľmi dobre, konzistentne a vyvážene. Napríklad aj v sporných otázkach sme nachádzali zlatú strednú hodnotovú cestu," pripomenul šéf slovenskej diplomacie. Kladné hodnotenia si minister vypočul zo strany členov EÚ a NATO. "Dokonca vyslovili ľútosť nad tým, a nemyslím si, že je to len diplomatická zdvorilosť, že odchádzame z Bezpečnostnej rady," dodal. Súčasne SR označili za vynikajúceho partnera, s ktorým sa výborne spolupracovalo, pričom naša krajina vystupovala z principiálnej pozície člena euroatlantických štruktúr, ale zároveň obhajovala svoje štátne záujmy.
K ďalším dôležitým úlohám patrilo predsedníctvo Slovenska vo Vyšehradskej skupine, ktoré sme ukončili v júni tohto roka. Stretnutie premiérov Roberta Fica a Ferenca Gyurcsánya po summite V4 označil Kubiš za významný faktor pre upevnenie vzájomných slovensko-maďarských vzťahov a ďalšiu spoluprácu. Rovnako úspešne sa podľa jeho slov rozvíjalo i partnerstvo s ostatnými susednými krajinami, pričom v tejto súvislosti pripomenul nadštandardné vzťahy s Českou republikou.
Základná činnosť slovenskej zahraničnej politiky bude v nasledujúcom roku vychádzať predovšetkým z nášho členstva v EÚ a Severoatlantickej aliancie. "Jednou z priorít je ratifikácia Reformnej zmluvy, pričom chceme, aby sa uskutočnila čo najskôr. Taktiež budeme niekoľko mesiacov v predsedníctve Rady Európy a chceme, aby sa ukončilo rovnako úspešne ako naše členstvo v BR OSN," vysvetlil minister.
Slovensko sa zameria i na zlepšenie vzťahov s Maďarskom. Kubiš zdôraznil, že napriek niektorým jednostranným interpretáciám o ich zhoršovaní realita potvrdzuje niečo iné. "Aj keď v niektorých otázkach môžeme mať rozpory a môžu vznikať problémy," konštatoval. Dodal, že zaťažkávacou skúškou bude to, ako Slovensko obstojí v prvých týždňoch roku 2008 v spojitosti s rozšírením schengenského priestoru. "Z hľadiska zahraničnej politiky je tiež veľmi dôležité, aby sme išli dopredu pokiaľ ide o vstup SR do eurozóny," uzavrel šéf slovenskej diplomacie.