V priestoroch Hlavnej banskej záchrannej stanice (HBZS) v Prievidzi s pôsobnosťou pre celé Slovensko sú aj počas vianočných sviatkov v nepretržitej pohotovosti dve trojčlenné čaty dobrovoľných banských záchranárov.
Ich úlohou je do piatich minút s patričným vystrojom nasadnúť do záchranárskych vozidiel a v čo najkratšom čase nastúpiť do zásahu, ak sú niekde v podzemí ohrození ľudia, alebo ak treba zabrániť veľkým škodám. Našťastie, zatiaľ sa počas ich doterajšej služby, do ktorej nastúpili v piatok minulého týždňa a potrvá sedem dní, nič mimoriadne nestalo, konštatoval pre TASR vedúci pohotovosti Ivo Postupa.
Ako povedal Postupa, tentoraz sviatočná služba vyšla na skúsených banských záchranárov zo Slovenských magnezitových závodov Jelšava a Bane Nováky. Jelšavskú čatu tvorí čatár Ľuboš Gallo a členmi sú Ondrej Slabej a Peter Bukovický. Na čele nováckej čaty je Ondrej Bednár a jeho kolegami sú Vladimír Gašparovič a Fridrich Roland. Spolu s nimi má nepretržitú službu aj mechanik dýchacej techniky z Bane Handlová Ľubomír Neuschl a vodič sanitky Igor Hromada. V pohotovosti je takisto lekár Dušan Magdin. Lekári sa však striedajú po 24 hodinách. Ich úlohou je ošetrovať aj prípadné menšie úrazy baníkov, pretože v okolitých baniach, s výnimkou popoludňajšej a nočnej zmeny na Štedrý deň, beží ťažba uhlia v nepretržitej prevádzke.
Avšak ani keď banskí záchranári nemusia vyraziť do zásahu, nemajú čas sa nudiť, hovorí Postupa. Sviatok-nesviatok, služba prebieha podľa stanoveného programu. Hneď na začiatku si museli chlapi preveriť svoju kondíciu v takzvanej dymnici, kde na úrovni troch poschodí sú verne imitované banské podmienky. Pravdaže, cvičia v nej s nasadenými kyslíkovými dýchacími prístrojmi. Ostatné dni využívajú na zopakovanie si praktických i teoretických poznatkov v poskytovaní prvej pomoci, ovládaní bežnej i špeciálnej záchranárskej techniky, ale aj bezpečnostných predpisov a ostatnej legislatívy. Vianočná služba však býva obohatená o štedrú večeru, a tak ani tento rok na stole nechýbali oblátky, med, cesnak, kapustnica, vyprážaná ryba, zemiakový šalát i ovocie.
Iba popoludní, alebo večer sa môžu chlapi venovať individuálnej činnosti. Môžu využiť dobre vybavenú posilňovňu, ale aj knižnicu. Vtedy je čas aj na spomienky a zážitky. Pretože nie každá služba je taká pokojná ako táto. Napríklad čatár Gallo, hoci pracuje pri ťažbe magnezitu, sa už veľmi dobre oboznámil s ťažkými podmienkami Východnej šachty v Bani Handlová. Je to necelý rok, čo musel aj s ďalšími kolegami zasahovať pri požiari na jednej križovatke banských chodieb. Bol to otvorený oheň. Pri zásahu na nich padalo žeravé uhlie, ešte aj pri spomienke naň ho páli za golierom. Zápas s požiarom trval desať hodín. Ale zdolali ho a baníci mohli pokračovať v ťažbe.
Medzi záchranármi stále rezonuje vlaňajší tragický prieval rozbahnených nadložných hornín v siedmom ťažobnom úseku Bane Nováky. Medzi prvými, ktorí išli pomáhať zavaleným baníkom bol aj dnes slúžiaci novácky čatár Ondrej Bednár. Napriek tomu, že vtedy záchranári nehľadeli na ohrozenie vlastných životov, zachrániť štyroch kolegov sa im nepodarilo. Ale ešte dlho po tom, naposledy už takmer rok po tragédii, boli to záchranári, ktorí museli pokračovať v prieskumoch miesta prievalu a urobiť rôzne zabezpečovacie práce, aby mohli iní baníci začať bezpečne čistiť zavalené chodby, pripomína Ondrej, ktorého považujú za jedného z najskúsenejších banských záchranárov.
HBZS eviduje, pravidelne školí, ale aj preveruje fyzickú zdatnosť a odbornú pripravenosť približne 300 dobrovoľných banských záchranárov z celého Slovenska. Podľa potreby pomáhajú pri rôznych haváriách aj mimo banského sektora, ak treba pri záchranných prácach pracovať v nedýchateľnom prostredí.