"Štartovacím momentom pre založenie združenia bola smrť môjho otca," hovorí jeden z jeho zakladateľov, Patrik Herman.
Ako povedal Herman, na Slovensku združenie zamerané na toto ochorenie absentovalo. A tak jeho základným cieľom je včas podchytiť čo najviac ľudí v rizikových skupinách, pretože tak majú najväčšiu nádej na vyliečenie. Združenie chce ľuďom nielen poradiť, ale ich aj správne nasmerovať a poskytnúť im informácie, ktoré potrebujú. A to nielen v rámci samotnej liečby, ale aj prevencie.
Podľa Hermana určitým problémom je aj skutočnosť, že mnohí ľudia túto tému tabuizujú. Zároveň podotkol, že ľudia sa nemôžu báť rozprávať o tomto ochorení. Na internetovej stránke združenia sa nachádza aj poradňa. "Je to pre nás taká mravčia práca, dostať ľudí, ktorí v poradni vystupujú anonymne, až do ambulancie," vysvetlil.
Zadosťučinením pre zakladateľov je vedomie, že zachránili niekomu život. "Dojalo ma, že pacienti, ktorí s chorobou bojujú, alebo sa z nej práve vyliečili, nám chcú tiež pomôcť," vyznal sa Patrik Herman a dodal, že pomocnú ruku združeniu poskytla aj odborná verejnosť.
Europacolon sa chce vo svojej komunikačnej kampani v nasledujúcom období zamerať najmä na osoby staršie ako 55 rokov, rodinných príslušníkov osôb z rizikových skupín, ale aj tých, ktorí nevyhľadávajú informácie a sú v tejto oblasti pasívni. Súčasťou Europacolon tour 2008 by mala byť aj možnosť prejsť super črevom ako tunelom, vidieť ako vyzerá, keď je zdravé, keď je postihnuté pred rakovinovým štádio, ako aj v rôznych stupňoch ochorenia. Patrik Herman zdôraznil, že musia ísť jednoducho medzi ľudí osobne a poskytovať tak viac informácií o ochorení a liečbe.
Snahou združenia je aj prijatie zákona, ktorý by ukladal povinnosť uskutočňovať národný skríning kolorektálneho karcinómu. Prinieslo by to zároveň aj spätnú väzbu, ktorá je potrebná nielen pre nás, ale aj odborníkov, lekárov či poisťovne.