Bratislava 25. decembra (TASR) Rok 2007 vyhlásila Európska únia za Európsky rok rovnakých príležitostí pre všetkých (ERRP). Do tohto projektu sa prostredníctvom uznesenia vlády SR zapojilo aj Slovensko. Počas celého roka sa v rámci ERRP zorganizovalo u nás niekoľko podujatí a projektov.
Cieľom ERRP bolo zvýšiť právne vedomie ľudí v Európskej únii v oblasti ich práv na rovnocenné zaobchádzanie a život bez diskriminácie. Rok rovnakých príležitostí taktiež inicioval dôležitú diskusiu o výhodách rozmanitosti pre európske spoločnosti, ako aj pre jednotlivcov.
Zámerom rôznych aktivít zorganizovaných pri príležitosti ERRP bolo odstránenie diskriminácie, ktorou trpia jednotlivci pre svoje pohlavie, rasový alebo etnický pôvod, náboženstvo alebo vierovyznanie, zdravotné postihnutie, vek alebo sexuálnu orientáciu.
Na Slovensku sa do ERRP zapojilo niekoľko organizácií, ktoré pripravili rôzne podujatia a aktivity. Jednou z nich bolo občianske združenie Iniciatíva Inakosť, ktorá pripravila celoročný projekt s názvom SME TU dni inakosti. V rámci neho zorganizovala napríklad odborný seminár, umelecké výstavy, divadelné predstavenia, tlačové besedy či rozhlasové relácie. Otvorila sa na nich celospoločenská diskusia o postavení a potrebách homosexuálnej menšiny.
Občianske združenie Ľudia proti rasizmu sa zapojilo do aktivít Európskeho roka rovnakých príležitostí projektom Testing. Jeho cieľom bolo zmapovať prejavy diskriminačných praktík v praxi formou vytvorenia dvojíc, z ktorých jedna zastupovala menšinovú a druhá väčšinovú populáciu. Testovacie dvojice sa v prieskume uchádzali o poskytnutie tovarov, služieb alebo zamestnania u ich poskytovateľov a skúmali prístup a výsledok poskytnutého druhu tovaru, služby či zamestnania. Testovacie tímy tvorilo 18 dvojíc zložených z Rómov, cudzincov, žien a ľudí vysokého veku.
Prednáškový projekt "Rozdelení hranicami - rozdelení náboženstvom" zrealizovalo v rámci ERRP občianske združenie Amnesty International. Projekt zahŕňal súbor prednášok s diskusiami realizovanými na stredných školách v SR. Jeho cieľom bolo umožniť študentom i učiteľom stretnúť sa s ľuďmi moslimského vierovyznania, ktorí pochádzajú z moslimských krajín. Súčasťou projektu bolo aj premietnutie krátkeho dokumentu, ktorý prezentoval niektoré aspekty islamu (zvyky, tradície, pravidlá), ako aj informácie o krajine pôvodu lektorov.