SME

Hrušovský: Tento rok bol jeden z najťažších

Opozičná politika je podľa šéfa KDH behom na dlhé trate a vyžaduje si mimoriadnu trpezlivosť.

BRATISLAVA 26. decembra (SITA) – Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Hrušovský považuje rok 2007 za jeden z najťažších pre jeho stranu, ale pre budúcnosť veľmi dôležitý. „Chcem, aby strana bola jednotná, akcie schopná, aby politika kresťanských demokratov bola pre slovenskú verejnosť zrozumiteľná, viac atraktívna, aby z nej cítili naozaj schopnosť strany riešiť každý jeden problém každého jedného občana. O to sa budem usilovať,“ povedal Hrušovský pre agentúru SITA.

V KDH podľa Hrušovského neexistujú dve krídla. „Žiadne dve krídla, žiadne dve frakcie. Jedna strana, jedna politika. Možno rozdielne názory na niektoré veci. Odmietam akúkoľvek diskusiu o nejednote strany, o vytváraní platforiem,“ vyhlásil Hrušovský. Zároveň však priznal, že v strane sa diskutuje častokrát vo veľmi napätej atmosfére. Hrušovský ponúkol KDH každému, kto chce pre politiku kresťanskej demokracie pracovať, ponúkať svoje vízie o smerovaní hnutia bez ohľadu na to, či boli alebo neboli kandidáti na volené funkcie.

SkryťVypnúť reklamu

„Či mali iný názor ako som mal ja alebo niektorí ďalší na povolebné usporiadanie a na volebné výsledky. Toto je moje definitívne stanovisko a takto chcem stranu úspešne viesť do budúcich parlamentných volieb,“ zdôraznil.

Podľa Hrušovského vždy sa strana ťažšie dokáže presadiť svojou politikou, programom a záujmami, keď je v opozícii. Opozičná politika je podľa šéfa KDH behom na dlhé trate. Vyžaduje si mimoriadnu trpezlivosť. Nie unáhliť sa v niektorých rozhodnutiach.

„Nieže by som bol spokojný s úrovňou preferencií, na druhej strane my nie sme stranou, ktorá by za každú cenu prispôsobovala svoju politiku len tomu, aby sme mali väčšie preferencie, aj keď je mojim záujmom vplyv strany vo verejnosti zvýšiť, tak aby popularita strany bola väčšia a aby sa prejavila aj na preferenciách,“ uviedol. Podľa neho politika kresťanskej demokracie je veľmi náročná pre politikov, ale aj pre vnímanie jej pozitívneho vplyvu verejnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

„Chcem sa usilovať zjednodušiť naše pôsobenie v politike tak, aby naša politika bola zrozumiteľnejšia. Hlavný dôraz chcem klásť na vízie v oblasti rodinnej politiky, výchovy a vzdelávania, zdravotníctva a naše štandardné konzervatívne politiky a to je spravodlivosť, bezpečnosť a vnútro. My chceme len, aby ľudia rešpektovali prirodzený poriadok, aby sme v takomto poriadku dokázali uskutočňovať všetky naše rozhodnutia nielen stranícke, ale aj osobné,“ vyhlásil Hrušovský.

Paška za svoju drobnú prehru považuje neúspech pri zúžení imunity

Predseda parlamentu Pavol Paška považuje za svoju "drobnú prehru", že sa mu nepodarilo v tomto roku presadiť zrušenie imunity či aspoň jej zúženie. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, mal pocit, že z hľadiska odborného i politického je zhoda minimálne v tom, že je potrebné zrušiť aspoň priestupkovú imunitu, ktorá z pohľadu rovnosti najviac ľudí irituje.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre mňa bolo veľkým rozčarovaním, keď som predložil návrh, všetci od neho odskočili," dodal. Návrh sa mal prerokovať na poslednej decembrovej schôdzi Národnej rady SR, koaličné strany však presadili jeho preloženie na januárovú schôdzu. Napriek tomu, že niektorí koaliční partneri označili návrh za porušenie koaličnej dohody a nesúhlasia s ním, Paška trvá na jeho prerokovaní.

"Ja to určite nestiahnem," zdôraznil. Začiatkom roka plánuje predložiť ešte návrhy noviel zákonov, ktoré súvisia so zrušením priestupkovej imunity. Paška ľutuje, že nepripravil návrh na úplné zrušenie imunity. V prípade, ak novela ústavy prejde do druhého čítania, chce predložiť návrh na úplné zrušenie imunity.

Predseda parlamentu sa chce v novom roku pokúsiť obnoviť činnosť stálej parlamentnej komisie, ktorá sa pred časom rozpadla. Oddelene by sa však malo diskutovať o zmenách v rokovacom poriadku a ústave. Aj keď predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar minulý rok avizoval prípravu novej ústavy či väčších zmien, Paška na takýto krok už nevidí priestor ani politickú vôľu. "Ukazuje sa, že existuje množstvo technických drobností, ktoré nemajú politický kontext a ktoré by bolo potrebné upraviť, dnes ale nie je politická vôľa na to, aby sa našla ústavná väčšina na prijatie aspoň týchto zmien," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu