NITRA 26. decembra (SITA) – Použité injekčné striekačky za nové vymieňa narkomanom v Nitre, Trnave, Seredi a Šali združenie Storm pri Univerzite Konštantína Filozofa. Cieľom je chrániť ich vlastné zdravie, ako aj zdravie verejnosti. V Nitre aj Seredi využíva služby združenia po 200 ľudí, v Trnave je to zhruba 60. V Šali si združenie ešte buduje klientelu, začalo tu pôsobiť tento rok. „Väčšina našich klientov sú muži s výnimkou Trnavy, kde je viac žien, ktoré pracujú v sexbiznise. V Nitre je priemerný vek klienta 21 rokov, v Seredi 28 rokov,“ povedala pre agentúru SITA Andrea Hugáňová zo združenia Storm. Najčastejšie užívanou drogou v Nitre je tento rok subutex, teda substitučná náhrada heroínu, v Seredi je to pervitín a heroín.
Združenie Storm vzniklo pri Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre z iniciatívy študentov sociálnej práce v roku 2003. Priestory mu prenajala zdarma univerzita, financie na svoju činnosť získava z grantových programov. V súčasnosti rozdávajú dobrovoľníci zo Stormu zdravotnícky materiál na uliciach dvakrát týždenne, v Šali dvakrát mesačne. Klienti za nimi chodia na pevne stanovené miesta, zaručenú majú anonymitu. Združenie ich registruje len pod kódom pre svoje interné účely. „Máme dohodu s policajtmi, že tam v tom čase nebudú hliadkovať,“ hovorí Hugáňová. Narkomanom poskytujú okrem sterilných ihiel aj alkoholové a suché tampóny, filtre, kyselinu askorbovú, injekčnú vodu a škrtidlá. Ženy pracujúce v sexbiznise zásobujú prezervatívmi, lubrikačnými gélmi a vreckovkami na intímnu hygienu. Okrem toho im rozdávajú informačné letáky o bezpečnom užívaní drog a sexe a poskytujú sociálne poradenstvo a krízovú intervenciu.
V roku 2006 vyzbieral Storm v Nitre, Trnave a Seredi vyše 44 000 použitých injekčných striekačiek. S užívateľmi drog a osobami pracujúcimi v sexuálnom priemysle sa stretli 2 354-krát. Použité striekačky končia v spaľovni Fakultnej nemocnice v Nitre.
Dobrovoľníci zo Stormu sa stretávajú často s nepochopením verejnosti, ľudia ich obviňujú, že narkomanov podporujú v závislosti. „Filozofia našej práce je, že keď užívam, nech užívam aspoň bezpečne, aby som nenakazil seba a svoje okolie. Keď chce klient prestať užívať drogy, samozrejme mu vieme poskytnúť informácie o tom, kde, ako a kedy,“ hovorí Hugáňová.
Negatívne skúsenosti s agresiou narkomanov Hugáňová nemá. „Niekedy sa stane, že niekto príde nahnevaný, je pod vplyvom drogy alebo má abstinenčné príznaky, ale fyzickú agresivitu sme ešte nezažili,“ skonštatovala. Terénni pracovníci sú očkovaní proti žltačke typu A a B a zásadne sa nedotýkajú použitého materiálu narkomanov.
Storm organizuje aj rôzne ďalšie projekty. V rámci projektu Odborníci na ulici pomáhali užívateľom drog s ich problémami priamo v teréne lekári a právnici. V projekte Testovanie otestovali 60 klientov na HIV, syfilis, hepatitídu B a C. Pozitívny výsledok na HIV mal jeden človek, na syfilis dvaja, na hepatitídu B traja a hepatitídu C až 22 ľudí. V tomto roku zrealizoval Storm v spolupráci s ministerstvo vnútra aj projekt Obeť, zameraný na pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi.