Staré Hory 27. decembra (TASR) - Zima je pre operencov najťažším obdobím v ročnom cykle ich života. U vtákov, ktoré neopúšťajú svoje domovy a počas zimy neodlietajú na juh, si vyberá každoročne krutú daň. Napríklad z tohto roku vyliahnutých mláďat sýkoriek nástrahy prvej zimy prežije len desať až dvadsať percent.
"Aj u ostatných stálych vtáčích druhov prežije zimné mesiace len nízke percento z tohtoročnej populácie. Pre operencov je krajne nepriaznivé počasie, keď dážď, hmla a mráz spôsobia, že stromy a kríky pokryje tenká škrupinka ľadu alebo námrazy. Táto ľadová vrstvička potom totiž zamedzí prístup väčšine vtákom k zdroju potravy," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Drobné druhy vtáctva, najmä sýkorky, mlynárky, kôrovníky, brhlíky, ale aj najmenšie európske vtáčiky - králičky zlatohlavé, vážiace len päť gramov, si hľadajú poživeň prevažne pod šupinkami kôry, v rôznych chorobných tvaroch konárov, vetvičiek a v ihličí. Keď však poveternostné pomery zahalia lesy do ľadovej podoby, väčšina operencov hladuje. Nemajú taký silný zobák ako napríklad ďatle, ktoré ľadový pláštik na kmeni stromu rozďobú a potravu si nájdu, dodal Saniga.
Prečkať kruté zimné dni operencom môže pomôcť človek. Vyhladované vtáčatá, ktoré sa v zimných mesiacoch potulujú väčšinou v kŕdlikoch, prijmú ponúknutú vhodnú potravu. Aj inak plaché sýkorky, brhlíky, zelienky či glezgy si rýchlo privyknú navštevovať kŕmidlo umiestnené aj na balkóne paneláka. Vhodnou potravou pre ne sú slnečnicové semienka či jadierka vlašských orechov. Sýkorky si pochutnajú aj na nesolenom loji. Pre väčšinu vtáčat je však nevhodné sypať do kŕmidiel omrvinky z pečiva alebo im ponúknuť solenú slaninu, konštatoval Saniga.