Bratislava 18. apríla (TASR) - Napriek niektorým výhradám Únia slovenských televíznych tvorcov (ÚSTT) podporuje prijatie návrhu zákona o Slovenskej televízii. Ak by totiž v súčasnosti predložený návrh zákona o STV aspoň v tejto podobe prijatý nebol, hrozí podľa názoru únie ďalšia devastácia predovšetkým vnútorného prostredia STV. Tá by mohla skončiť kolapsom jednak pre vnútroštátny informačný systém SR a jednak pre jej národnú kultúru.
Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol predseda ÚSTT Ľubomír Fifik, je však nevyhnutné, aby NR SR túto legislatívnu normu prijala. "Možno po drobných korekciách, ale boli by sme neradi, keby v NR SR došlo k zmene filozofie tohto zákona", povedal s tým, že pre transformáciu STV a preto, aby sa televízia dostala zo svojich problémov je toto nevyhnutný výrazný pokrok. Návrh podľa Fifika prináša niekoľko zásadných zmien, ktorých sa únia dožadovala počas posledných desiatich rokov. Ide o predovšetkým o zvýšenie autority Rady STV, a to okrem iného aj tým, že sa na ňu presúva právomoc voliť a odvolávať generálneho riaditeľa STV.
Únia má však k súčasnému zneniu návrhu aj niekoľko výhrad. Z hľadiska televíznych tvorcov a programových pracovníkov považuje za nevyhnutné, aby bola v zákone uvedená povinnosť Rady STV schváliť Štatút programových pracovníkov a spolupracovníkov STV, garantujúci ich právo na názorovú nezávislosť, vrátane práva odmietnuť účasť na tvorbe a výrobe programov, ak sú v rozpore s ich svedomím a presvedčením. Únia nepovažuje za šťastné kompromisné riešenie kreovania Rady STV, keď 7 jej členov volí NR SR z návrhov poslancov NR SR a prezidenta SR a 8 z návrhov občianskych združení, profesijných a náboženských organizácií a cirkví. Toto riešenie považuje zo strany politických strán za vyjadrenie nedôvery princípom a zásadám občianskej spoločnosti a občanom. Rovnaké stanovisko únie platí aj na ustanovenia návrhu, ktorými si Ministerstvo financií SR ponecháva kompetencie ekonomickej kontroly STV a jej pokutovania, a to napriek tomu, že právo kontroly má už dnes Najvyšší kontrolný úrad SR a že samotný návrh zákona vytvára množstvo kontrolných mechanizmov, vrátane samostatnej Dozornej rady. Medzi ďalšie výhrady únie voči návrhu zákona patrí napríklad aj otázka riešenia "dostatočnosti finančných zdrojov STV", či problém zadlženosti televízie voči Slovenským telekomunikáciám.
*zč som