Bratislava 27. decembra (TASR) - Pre TASR do dnes uviedol politológ Juraj Marušiak z politologického kabinetu SAV. "Politici nesprávne chápu politickú kultúru ako etickú kategóriu," skonštatoval Marušiak a dodal, že politici pre svoje povolanie nepotrebujú politologické vzdelanie, ale predovšetkým manažérske schopnosti.
Termín "politická kultúra" sa často mylne vysvetľuje ako kultúra správania politikov, v skutočnosti sa však vzťahuje na celú spoločnosť. "Politická kultúra je súbor tradícií, zvyklostí a hodnôt spoločnosti," zhodol sa s Marušiakom politológ trnavskej Univerzity sv. Cyrila a Metoda Peter Horváth. Medzi faktory ovplyvňujúce politickú kultúru Horváth zaraďuje vzťahy medzi ústavnými inštitúciami, politickými reprezentantmi a najmä spôsoby správania, ktoré občania očakávajú.
Citlivosť občanov SR voči rozhodnutiam politikov je podľa Horvátha oveľa nižšia ako v Nemecku, Francúzsku, ale aj v Česku. "Napríklad ku kľúčovým reformám predchádzajúcej vlády mala byť oveľa razantnejšia diskusia," myslí si trnavský politológ.
Stav politickej kultúry na Slovensku pripisuje absencii modelov správania. "Nie je zhoda, ako postupovať v prípadoch, keď politici postupujú proti záujmom občanov. Dostať ľudí do ulíc sa nepodarilo odborom ani Robertovi Ficovi, keď bol v opozícii," ilustruje Horváth laxný prístup občanov SR. "Ak sa občania nemajú zle alebo výrazne horšie ako v okolitých krajinách, je apatia vysoká," spája správanie Slovákov s ekonomickou situáciu. Podstatnú príčinu revolučných udalostí v Československu v roku 1989 pripisuje faktu, že zmeny už predtým prepukli vo všetkých okolitých krajinách.
Obaja politológovia zhodne odmietli výroky politikov o absencii politickej kultúry. "Ťažko hovoriť o absencii, politickú kultúru má každá spoločnosť a v jednotlivých krajinách sa líši," povedal Marušiak.