Bratislava 27. decembra (TASR) - Preprava dvoch jácht bývalého šéfa nebankových subjektov Vladimíra Fruniho z Chorvátska na Slovensko by bola značne nákladná a komplikovaná a kompetentné slovenské úrady sa ich radšej budú snažiť predať v tejto balkánskej krajine za dodržania zákonných podmienok.
"Preprava len jednej z jácht by stála približne 25.000 eur, čo pri súčasnom technickom stave plavidiel, ktoré stáli asi päť rokov zakotvené bez údržby v slanej morskej vode, by bolo nerentabilné. Okrem toho by bolo treba vybaviť veľa administratívy, vrátane policajného sprievodu na Slovensko. Dohodli sme sa preto so Špeciálnym súdom, že jachty preberieme vo vojenskom prístave v Splite, administratívne na slovenskej pôde, teda na našom veľvyslanectve v Záhrebe. Následne musíme ihneď lode po mori odtiahnuť zo spomínaného vojenského prístavu," povedal dnes pre TASR prednosta Obvodného úradu (OÚ) v Bratislave Otto Galis.
Ako spresnil, do Chorvátska musí vycestovať súdny znalec. V zmysle zákona sa následne OÚ, po vyhotovení posudku a zverejnení inzerátov na predaj, teda ponuky pre nielen chorvátskych, ale aj prípadných slovenských záujemcov, bude snažiť predať obe jachty, z ktorých jedna je 16 a druhá 12 metrov dlhá, priamo v Chorvátsko. "Prevzatie by sme chceli zrealizovať v polovici januára," dodal ďalej Galis.
Naposledy vo štvrtok 6. decembra dorazili na Slovensko z Chorvátska dva člny, ktoré patrili Frunimu. Išlo o dva motorové člny s dĺžkou 6,5 metra, ktoré sú v súčasnosti uskladnené v opravovniach Ministerstva vnútra SR v Bratislave. OÚ je správcom zhabaného majetku na základe poverenia ŠS.
"Špeciálny súd v Pezinku na základe výzvy veľvyslanectva Chorvátskej republiky a na základe rozhodnutia o zaistení majetku prevzal 6. decembra vo večerných hodinách ďalšiu časť majetku odsúdeného Vladimíra F. od Interpolu a odovzdal ho do správy Obvodnému úradu Bratislava. Ide o dva motorové člny, ktoré sa previezli na Slovensko po spolupráci Špeciálneho súdu s Ministerstvom spravodlivosti SR, Interpolom a Obvodným úradom," uviedla vtedy pre TASR hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková.
Išlo už o druhý transport Fruniho majetku zhabaného v Chorvátsku, ktorý dorazil za necelý týždeň na Slovensko. V piatok 30. novembra prepravili z tejto krajiny dve vozidlá, jeden motorový čln, dva počítače a tri telefóny. Majetok dovezený Interpolom preberá sudkyňa ŠS Ružena Sabová a veci ihneď po prevzatí odovzdáva správcovi majetku, teda OÚ Bratislava.
Obvodný úrad ponúkne v prvom kole majetok zhabaný odsúdenému Frunimu a spol. Štátnej plavebnej správe či polícii. Zároveň naloží so zhabaným majetkom v súlade so zákonom o správe majetku štátu.
"V prvom kole urobíme ponukové konanie pre rozpočtové a príspevkové organizácie, ako sú napríklad plavebná správa či ministerstvo vnútra," uviedol v decembri pre TASR prednosta Galis. Ak organizácie neprejavia záujem, úrad dá urobiť súdnoznalecké posudky a Fruniho majetok predá podľa zákonných predpisov.
Podľa Galisa aj spomínané tri motorové člny sú v zlom stave. Podobne ako jachty takmer päť rokov kotvili v prístave na morskej slanej vode, čo ich výrazne znehodnotilo.
Pri krachu nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia sa stratili úspory desaťtisícok ľudí. Všetky pobočky spoločností zostali 4. februára 2002 pre klientov zatvorené. Od roku 1997 do tohto dátumu uzatvorili s klientmi vyše 850.000 zmlúv, výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd Sk. Vladimíra Fruniho odsúdil Špeciálny súd na 11 rokov a šesť mesiacov v tretej nápravnovýchovnej skupine.
ikr vlk ed