Bratislava 27. decembra (TASR) - Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota krízu v koalícii dramaticky nehodnotil, podstatné je podľa neho to, že vláda aj parlament fungovali bez problémov. Naďalej chce presadzovať prezentáciu osobností slovenského národa, SNS by podľa neho podporila aj Alexandra Dubčeka. Bojuje za zreálnenie obrazu SNS v zahraničí a za najväčších škodcov slovenskej prírody pokladá ochranárov z mimovládnych organizácií. Uviedol to pre TASR v exkluzívnom rozhovore.
Slovenská národná strana kladie veľký dôraz na prezentáciu národných symbolov, v budúcom roku sa jej chce venovať aj premiér Robert Fico. Podobne politici Strany maďarskej koalície (SMK) navštevujú pravidelne podujatia, spojené s prezentáciou osobností maďarského národa, napríklad Attilu. Je takáto symbolika skutočne taká dôležitá?
- Som presvedčený, že symboly, ktoré má slovenský národ, sú jeho koreňmi. Ak by sme zabúdali na velikánov slovenského národa, zabúdali by sme na vlastné korene. V histórii si nemôžeme pripomínať iba myšlienky, ale aj ľudí, ktorí ich priniesli a v niektorých prípadoch pre ne doslova položili život. Veď choďte do Francúzska, koľko je tam sôch, koľko oni vložili do pripomínania si svojich dejín. Zoberte si, kde všade je socha Napoleona Bonaparta a pritom iné národy, napríklad Španieli, ho vnímajú negatívne. Francúzi za Napoleona napáchali v Španielsku veľa zla, napriek tomu ho považujú pomaly za poloboha. Preto ja nevidím dôvod, prečo by Slováci, ktorí prešli cez tisícročnú porobu, kedy sme nemali svoju vlastnú štátnosť a stále sme boli pod cudzou čižmou, aby sme si po tisíc rokoch nemohli vydýchnuť a pripomínať si svojich velikánov. A že si tí Slováci, ktorí majú materinský jazyk maďarský pripomínajú nejakého Attilu... Čo mal Attila spoločné so starými Maďarmi? To on stál na čele staromaďarských kmeňov? To si rozhodne nemyslím, ale budiž...
... v maďarskom parlamente dokonca jednu chvíľu celkom vážne rokovali o tom, či by nemali zaregistrovať hunskú menšinu...
- ... tak potom sú Staromaďari, aj Huni, boli tam aj Turci... Kto z nich teda boli starí Maďari? Ale to nech si oni vyriešia v Budapešti, nás to nemusí trápiť.
Presadili ste v parlamente zákon o zásluhách Andreja Hlinku. Už v období predkladania vzbudil širokú a kontroverznú diskusiu. Či sa Hlinka skutočne prirovnal k slovenskému Hitlerovi, či naopak o ňom povedal, že je "kultúrna beštia"... atď. Stálo to vôbec za to?
- To je práve smutné, že naši historici, presnejšie naši boľševickí historici to zahmlili tak, tie naše slovenské osobnosti, že čo nebolo s partizánskym automatom, to nebolo slovenské, ani dobré. A všetci tí, čo boli mimo, od Hurbana, Hodžu až po Štefánika..., dokonca aj Štefánik bol za socializmu zaznávaný. A kým sa budeme riadiť podľa týchto boľševických historikov, ostaneme stále rozdelení. Preto SNS a minister školstva robí všetko preto, aby boli vydané skutočne objektívne učebnice dejepisu, či už pre základné, alebo pre stredné školy. Aby sa história mladým ľuďom otvorila, aby poznali pravdivú históriu, nie prefarbenú na červeno.
Kritický pohľad na osobnosť Andreja Hlinku majú na Slovensku aj mnohí evanjelici...
- Normálni evanjelici, Slováci, veľmi dobre vedia, že Hlinka sa stretol vo Zvolene s Moyzesom a prezentoval sa tam spoločný postup. Toto by sme mali zdôrazňovať. My vždy vyťahujeme nejaké relatívne malé zádrhele, respektíve rozpory, ktoré v živote vždy nastávajú. Ani na oblohe nesvieti stále slnko, občas sa aj zamračí. Politický život toho-ktorého národa je vždy poznačený určitými rozpormi. Ale my vyťahujme to podstatné, rozprávajme o celoživotnom prínose týchto osobností pre národ.
Podporila by SNS napríklad Alexandra Dubčeka?
- Samozrejme, že áno. A aj tento človek mal veľa mínusov, najmä v 50. rokoch. Bolo to obdobie tvrdého komunistického despotizmu. Ale musíme zobrať do úvahy aj obdobie potom. Veď sa tejto zvrátenej ideológii dokázal postaviť. Ja sa snažím všetko vnímať komplexne a keď si zosumarizujeme Dubčeka, plusy ďaleko prevažujú nad mínusmi.
Nemáte pocit, že návrhom uznesenia o Benešových dekrétoch ste zbytočne tento problém otvorili ako politickú tému? Dokonca aj bývalý americký prezident Bill Clinton na to zareagoval, že problémy okolo dekrétov musia byť vyriešené...
- Ale veď my sme túto otázku neotvorili. Otvorila ju SMK, ktorá začala Benešove dekréty spochybňovať a chcela vystúpiť s aktivitou na ich zrušenie. A na základe toho SNS iniciovala niečo, čo malo definitívne vylúčiť spochybňovanie Benešových dekrétov a na základe toho vznikla deklarácia.
Iniciatíva SMK bola bez akejkoľvek nádeje na úspech. Bolo naozaj treba prijímať deklaráciu?
- A v Čechách pred dvomi rokmi čo prijal parlament? A to nikto nespochybňoval. (uznesenie o nemennosti Benešových dekrétov, pozn.red.)
Rokujete s predsedom rómskeho parlamentu Ladislavom Fízikom...
- ...presnejšie, pán Fízik je mojím poradcom. Sme v každodennom kontakte a o týchto témach diskutujeme. Je to človek, ktorý mi je blízky.
Táto spolupráca je trochu prekvapivá...
- Vôbec nie. My nie sme takí, ako sa nás snažia vykresliť naši neprajníci. Nie sme xenofóbni, nie sme ani rasisti - veď jeden z mojich najlepších kamarátov je černoch, veľmi rád chodím k nemu do Afriky.
Ešte stále tam chodievate?
- Ale áno, teraz v januári idem do Beninu. Ale nie len do Beninu, chodím aj inde do Afriky. Mám veľa priateľov aj medzi cigánskymi spoluobčanmi, napríklad od svojho priateľa z Kysuckého Nového Mesta beriem klobásy, ktoré robí veľmi dobre. A vôbec nemám pocit, že by bol z nejakej etnickej menšiny. To je proste len umelo vytváraná fáma a vytváranie zlého obrazu o SNS. Príde sem pán Hannes Swoboda a chce vidieť za každú cenu ten obraz zlého človeka. A ja mu dám na ôsmich alebo desiatich stranách konkrétne argumenty a on to pokladá za zdrap papiera a ani si to neprečíta. Prišiel už rozhodnutý a ja som sa s ním chcel normálne rozprávať ako s normálnym človekom, Rakúšanom. Aj o problematike menšín a že to nie je vôbec tak, ako sa mu to podsúva.
Pán Swoboda je socialista, má teda svoj uhol pohľadu. Ale kto sú vlastne európski partneri SNS?
- S Úniou pre Európu národov pri Európskom parlamente spolupracuje SNS už od roku 2001. Riadnym členom zatiaľ nie sme len preto, že nemáme poslancov v Európskom parlamente. Ale som presvedčený, že po roku 2009 budeme v Európskom parlamente a tým pádom sme hneď aj v Únii pre Európu národov. Máme veľmi dobré vzťahy s Írskou národnou stranou, ktorá je už druhé alebo tretie volebné obdobie vládnucou stranou. V škótskej národnej strane je napríklad aj herec Sean Connery. Budete prekvapení, koľko budeme mať europoslancov. Veď SNS je predurčená na to, aby chránila slovenské národné záujmy aj v europarlamente.
Kým ešte začiatkom tohto roka fungovala koaličná spolupráca hladko, koncom roka hrozilo, že sa koalícia dokonca rozpadne...
- Teraz svieti slnko a možno o chvíľu bude padať sneh. A to isté je v koalícii. Problém Slovenského pozemkového fondu sa umelo nafúkol, možno, že aj za prispenia samotných predstaviteľov koalície. Ale k tomuto by som sa nechcel vracať. Chcel by som pripomenúť slovenskej verejnosti, že ja som od samého počiatku vedel, ako sa to skončí. Moja prognóza a analýza bola správna a absolútne sa potvrdila. Narobilo sa veľa hluku okolo jedného pohára s vodou, búrka v ňom tak rýchlo skončila, ako sa aj začala. Videli ste na tlačovej besede po skončení poslednej Koaličnej rady, že všetko je v poriadku. Výstup z Koaličnej rady je v parlamente jednoznačne určujúci. To, ako sa správa parlament, ako prechádzajú zákony, koľko rúk sa z koalície zdvihne, to je barometer fungovania alebo nefungovania koalície. Napríklad pri najdôležitejšom zákone roka, ktorým bol rozpočet na budúci rok, bolo za všetkých 85 hlasov. Tieto reči a prekáračky, to je politický folklór. Ale reálny život, to je hlasovanie v parlamente. Ja ako technik a pragmatik sa riadim vždy podľa reálneho života a nie podľa hereckých výkonov.
Silnou predvolebnou témou SNS bola bytová výstavba, máte ministra výstavby a regionálneho rozvoja...
- Podľa mňa sa tohto roku postavilo o 15-20% viac nájomných bytov, ako v tom predchádzajúcom. Postavili ich samosprávy, ale s prispením štátu. Viem o čom hovorím, 16 rokov som pôsobil v samospráve. A to nespomínam infraštruktúru, stavanie ciest, kanalizácií, verejného osvetlenia - bez dotácií od štátu by to mestá v žiadnom prípade neutiahli. Za veľký úspech ministerstva výstavby, ktoré je koordinačným orgánom pre eurofondy, považujem to, že sme ako jedna z mála postkomunistických krajín Európskej únie dostali odsúhlasené všetky kapitoly Národného operačného rámca. A opozičníci na čele s bývalým podpredsedom vlády, ktorý to mal na starosti, Csákym, tvrdili, že sa to v tomto roku v žiadnom prípade nepodarí.
Veď toho ste sa obávali aj vy. Dokonca ste v tejto súvislosti vyslovili podozrenie, či v únii nekomplikujú ministrovi Janušekovi rokovania umelo...
- Ja som sa nebál. Samozrejme, všetci sme sa snažili, či už minister, ja, alebo samotný premiér, všetci sme vytvárali tlak na kompetentných v Európskej komisii. A životné prostredie tak isto, myslím, že aj pán minister Izák (SNS) dosiahol tento rok viacero úspechov.
...veď mu polovicu poškodeného lesa v Tichej a Kôprovej doline v Tatrách zožrali podkôrniky...
- Ale zásluhou koho? Zásluhou tých najväčších demokratov z mimovládnych inštitúcií. Normálne by som im najradšej kúpil zelenú farbu, najlepšie rýchlo tuhnúcu, nech sa tým natrú a nech sú z nich už naozaj zelení panáci. A hlavne nech už dajú svätý pokoj Slovensku a slovenskej prírode, pretože oni sú tí najväčší škodcovia. Nie lykožrúti, ale oni.
Aj ak to tak je, stále to znamená, že Izák les neubránil...
- Pozrite sa, my sme museli robiť kompromisy, aby umelo vytváraná fóbia zo Slovenska v europarlamente a v rôznych komisiách neprerástla do niečoho nezdravého. Aj minister Izák musel robiť kompromisy a bohužiaľ, tie chrobáky sa tam tak rozmnožili, že ničia ďalšie porasty a vznikli mnohomiliónové škody.
Váš minister Ján Mikolaj tento rok pripravil vysokoškolský zákon, ktorý už parlament schválil, aktuálne sa pripravuje predloženie nového školského zákona...
- Osobne si myslím, že toto je prvý taký komplexný zákon. Veď všetky vlády doteraz o príprave školského zákona len vyprávali, všetci na tom intenzívne robili, ale ešte ani jedna vláda takýto komplexný zákon neprijala. Mikolaj je pred finále, školský zákon je drvivou väčšinou poslaneckého zboru hodnotený dobre. Samozrejme, že sa vždy nájdu jednotlivci, alebo skupiny, ktoré budú kritizovať. Veď aj vysokoškolský zákon bol v rámci rektorskej konferencie veľmi dobre prijatý.
Tento zákon v podstate zosúladil legislatívu s realitou...
- Veď aj Mikolaj je vysokoškolský profesor, ktorý drvivú časť svojho života prežil za vysokoškolskou katedrou. Tak asi je odborník na slovo vzatý a je to aj pragmaticky uvažujúci technik. A tak vyzeral aj vysokoškolský zákon a bude tak vyzerať aj školský zákon. Druhá vec je, že na školách chýbajú tisícky učiteľov, najmä cudzích jazykov. A ak sa nepodarí v školstve zvýšiť platy, tak tam tých ľudí jednoducho nedostaneme.
V rozpočte na budúci rok SNS presadila výrazné zvýšenie prostriedkov na protipovodňovú ochranu. Ako budú využité?
- Na Slovensku je strašne veľa miest, ktoré sú ohrozované povodňami. Začali sme už tu, priamo v Bratislave, v hlavnom meste, kde bola odpálená výstavba protipovodňovej ochrany za niekoľko miliárd, pripravuje sa protipovodňová ochrana mesta Banská Bystrica, kde bude súťaž vypísaná začiatkom budúceho roka, pripravuje sa protipovodňová ochrana aj na východe Slovenska. Je to množstvo nových protipovodňových valov, ale aj ďalších opatrení, ktoré majú znížiť na minimum riziko škôd spôsobených povodňami. Samozrejme, myslíme aj na spätné vyplatenie škôd, ktoré boli niektorými samosprávami riešené cez úvery, ktoré zaťažujú rozpočty týchto obcí. Takže, chceme postupne aj tento problém riešiť a vyriešiť. V budúcoročnom štátnom rozpočte sa nám protipovodňovú ochranu podarilo presadiť ako jednu z priorít, tak sa dá riešiť veľa vecí a väčšina prostriedkov bude smerovať na východné Slovensko, ktoré býva povodňami postihované najviac.