SME

Emocionálne puto k spoločnému štátu pretrvalo

Od rozdelenia federácie uplynie 15 rokov. Časť ľudí odmietanie samostatnosti prehodnotila, časť sa s ňou jednoducho zmierila.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME)

BRATISLAVA 28. decembra (SITA) – Od rozdelenia Česko-slovenska uplynie prvého januára 15 rokov. V roku 1993 po 75 rokoch spoločného štátu sa obe politické reprezentácie na českej strane Václav Klaus a na slovenskej Vladimír Mečiar rozhodli, že ČSFR viac nebude existovať. Vznikli tak dva nové štáty. Celý proces mal pokojný priebeh čo uznali domáce aj zahraničné politické špičky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Z pohľadu politológa oceňujem veľkorysosť oboch politických reprezentácii, že jednania viedli k pokojnému rozdeleniu republiky. A ako občan mám pocit, že to prispelo k lepším vzťahom medzi Čechmi a Slovákmi," uviedol pre agentúru SITA český politológ Ladislav Caban. Ďalší z popredných českých politológov Jiři Pehe vidí rozdelenie Československa ako celkom úspešný projekt, ktorý sa odohral civilizovane, bez násilia a konfliktov.

SkryťVypnúť reklamu

" Odohralo sa civilizovane, bez násilia a konfliktov čo je o mnoho lepšie ako to dopadlo v bývalej Juhoslávii", uviedol Pehe a zároveň dodal, že rozdelenie výrazne ekonomicky neuškodilo ani jednej zo strán. Podľa neho sa každý musel vyrovnať sám s politickými problémami a nemohol sa vyhovárať na toho druhého.

Otázka rozdelenia spoločného štátu je ešte stále aktuálna aj medzi občanmi, ktorí vedú diskusie o jeho príčinách, kladoch a záporoch. Obaja politológovia Caban aj Pehe hodnotia príčiny rozdelenia ČSFR ako snahu o politickú emancipáciu slovenskej politickej reprezentácie.

S týmto procesom, ale nesúhlasili všetky politické špičky na Slovensku. Rozdelenie ČSFR odmietol aj bývalý aktívny politik a jeden zo zakladateľov prvej porevolučnej demokratickej strany Verejnosť proti násiliu (VPN), Fedor Gál, ktorý sa vyjadril o pomeroch na politickej scéne po roku 1989 ako o neštandardných. "Do hry nastupujú ľudia s ťahom na bránku, milovníci voľného štýlu, bez pravidiel. Nacionalistické vášne sú príťažlivejšie ako triezva kalkulácia", uviedol Gál.

SkryťVypnúť reklamu

Ako rozpad ČSFR vnímali samotní občania pred 15 rokmi a ako ho vnímajú teraz, komentovala aj sociologička Zora Bútorová, ktorá poukázala na sociologické výskumy z rokov 1992 - 1993. Tie podľa nej hovoria o tom, že väčšina občanov na Slovensku, ale aj v ČR, si rozdelenie spoločného štátu neželala aj keď predstavy o fungovaní takého to štátu sa líšili. "Medzi občanmi panovali obavy najmä z ekonomického, ale aj politického vývoja na Slovensku, ktorý viedol skôr k autoritatívnemu ako demokratickému procesu," uviedla Bútorová.

Podľa nej aj odporcovia rozdelenia republiky začínajú meniť svoj pohľad na tento proces. "Väčšina ľudí vidí viac pozitív ako negatív," myslí si sociologička. Odvodzuje túto zmenu od volieb v roku 1998 kedy sa Slovensko vrátilo na cestu demokratického vývoja a naštartovalo potrebné ekonomické reformy. "Kým v roku 2003 pociťovala iba necelá polovica občanov hrdosť na to, čo Slovenská republika dosiahla počas svojej samostatnosti, na konci roka 2007 sú to dve tretiny," uviedla pre agentúru SITA Bútorová.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nej časť ľudí prehodnotila svoje pôvodné odmietanie samostatnosti; časť sa so samostatnosťou jednoducho zmierila. "Emocionálne puto väčšiny Slovákov na niekdajší spoločný štát však ostáva," uzatvára sociologička.

Slovensko je 15 rokov od vzniku úspešným štátom, tvrdí Čarnogurský

Slovenská republika je 15 rokov od svojho vzniku úspešným štátom a zdá sa, že ním bude aj naďalej, pre agentúru SITA to povedal Ján Čarnogurský. Čarnogurský, ktorý bol v čase vzniku samostatnej SR predsedom KDH, hodnotí 15 rokov od vzniku SR, ktoré si pripomenieme 1. januára 2008, ako zaujímavé obdobie dozrievania slovenskej spoločnosti a úspešného vývoja. "SR totiž počas tohto obdobia dokázalo prekonať viaceré vnútropolitické problémy. Za vodou však budeme, až budeme oslavovať 50. výročie vzniku samostatného štátu," konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Čarnogurský oceňuje, že politický vývoj na Slovensku počas uplynulých 15 rokov neviedol k jeho izolácii, ale naopak k vstupu SR do Európskej únie (EÚ) a úplnému otvoreniu hraníc. Pri vzniku samostatnej republiky, nebolo pre Slovensko kľúčovou výzvou ani tak osamostatnenie, ktoré neodmietala ani vtedajšia česká politická reprezentácia. Hlavnou výzvou bolo politické smerovanie po osamostatnení sa - smerovanie k členstvu v EÚ a nie k medzinárodnej izolácii. KDH si bolo toho vedomé a chcelo pre SR hviezdičku v integrovanej Európe, zdôraznil. Smerovanie SR do medzinárodnej izolácie počas vlád Vladimíra Mečiara sa podarilo zmeniť vo voľbách v roku 1998, ktoré predstavovali zvrat. " SR sa podarilo zaradiť sa do EÚ, uskutočniť reformy," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

KDH už v roku 1992 hovorilo o programe samostatnej hviezdičky pre SR v EÚ. Zároveň však žiadalo, aby rozdeleniu republík predchádzalo referendum, k čomu však nakoniec nedošlo. Ján Čarnogurský pripúšťa, že SNS ako prvá politická strana žiadala samostatnosť Slovenska hneď po roku 1989. Ak by však politika SNS dominovala SR boli by sme na tom horšie ako v Bielorusku, medzinárodne politicky izolovaní, tvrdí. Dôkazom toho je aj pozastavenie členstva Smer-SD v Strane európskych socialistov (PES) pre účasť SNS v súčasnej vláde. Pritom SNS vplyv na súčasnú politiku vlády nemá, dodal Čarnogurský.

Rozdelenie Československa bol podľa Pašku správny krok

Rozdelenie Českosloslovenska a vznik Slovenskej republiky pred 15. rokmi bol správny krok. Povedal to v rozhovore pre agentúru SITA predseda NR SR Pavol Paška. Naplnili sa podľa neho nielen historické ambície, ale aj súčasnosť a budúcnosť štátu a národa, ktorá je iná a podľa neho zbavená množstva balastu, čo by zbytočne znervózňovalo a vytváralo napätie. "Dnes žijú Česi a Slováci v modeli, ktorý Európa niekedy ťažko chápe, keďže tie vzťahy sú nadštandardné, že nevznikali žiadne konflikty," povedal Paška s tým, že dnes Slovensko a Česko aj na medzinárodnej scéne konajú v súlade, sme schopní si pomôcť. Je to zásluha nielen politikov, ale aj ľudí, dodal.

SkryťVypnúť reklamu

"Sme rešpektovaní členovia, ktorí tvoria kostru V-4, ktorá dnes z pohľadu blokových vplyvov, či už s Pobaltím, alebo severskými skupinami či Beneluxom, už zohráva veľmi významnú úlohu a každý s nami musí v Európe počítať," dodal. Podľa Pašku to sú všetko benefity, ktoré boli zakladané aj vtedy, keď sa rozdeľovalo Československo.

Od radosti sme tancovali, spomína Marián Andel

Pred pätnástimi rokmi sme od radosti tancovali, že vznikla samostatná Slovenská republika, povedal pre agentúru SITA Marián Andel, ktorý sa považuje za spoluzakladateľa SR. "V prvom rade si treba uctiť Čarnogurského, Kňažka, Mikloška a Budaja - keby nezačali chodiť na námestia, ťažko by sme sa tam bez strachu dostali my," povedal Andel pri príležitosti 15. výročia vzniku SR, ktoré si pripomenieme 1. januára 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Keď, podľa Andela, túto myšlienku prvýkrát propagovali - spoločnosť ich hodnotila negatívne, považovali ich dokonca za "pohrobkov slovenského fašistického štátu". Pätnásť rokov samostatnej republiky potvrdilo, že je životaschopná a má svoju budúcnosť.

Toto obdobie vníma Andel ako obrovský míľnik vo vývoji slovenského národa. "Samozrejme, že sme nevychádzali z tradícií tzv. Farskej republiky. Považovali sme to za jedinečnú šancu, ktorá sa málokedy opakuje," uviedol s tým, že na Čechov neútočili, skôr naopak. "Vraveli sme, že sme dvaja bratia, ktorí dospeli a každý by mal bývať vo svojom vlastnom dome."

Marián Andel tvrdí, že počas svojho fungovania v politike dbal na úzke vzťahy s Českou republikou a zariaďoval pravidelné stretávanie výborov Českej a Slovenskej národnej rady. "Bol to dôkaz, že proti Čechom nebojujeme, ale že si ich vážime. Keď k nám na Národnú radu chodili zahraničné návštevy, dával som im hrdo za príklad, že sme sa s Čechmi rozišli parlamentnou a nie krvavou cestou ako štáty bývalej Juhoslávie alebo Sovietskeho zväzu." Andel, ktorý bol v čase vyhlásenia samostatnej SR podpredsedom parlamentu, pripomína, že boli aj tí, čo bojovali proti samostatnosti. "Neskôr zmenili názor a dnes tvrdia, že tento krok bol správny." Prvý január osobne považuje za veľký historický sviatok. "V mojom živote je to niečo výnimočné," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 748
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 881
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 368
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 302
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 832
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 767
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 448
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu