Budapešť 28. decembra (TASR) Maďarsko bolo prekvapené rozdelením Česko-Slovenska, no myšlienku samostatnosti Slovenska vedelo prijať. Inou otázkou je, že si Maďari predstavovali harmonickejší vzájomný vzťah so samostatnou SR. Povedal to v rozhovore pre TASR vtedajší minister zahraničných vecí a prvý šéf diplomacie maďarskej vlády po zmene režimu Géza Jeszenszky na margo 15. výročia rozdelenia Československa a vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
Podľa exministra a historika, ktorý v súčasnosti prednáša medzinárodné vzťahy na budapeštianskej univerzite Corvinus Egyetem, po roku 1990 maďarské obyvateľstvo vrátane odborníkov nečakalo, že Česko-Slovensko sa rozdelí na dve časti. Zvlášť nie po tom, ako sa federácia stala realitou.
Ako dodal, spoznajúc však spôsob rozmýšľania v tom období prevládajúci čoraz viac na Slovensku, podľa ktorého cieľom bola úplná samostatnosť, sa Maďarsko vedelo stotožniť s touto myšlienkou a dokázalo ju prijať.
Ja osobne, i vtedajší premiér József Antal, ako znalci dejín, ktorí sme vždy považovali Slovákov za bratský národ, s ktorým sme tisíc rokov žili spolu v dobrom i zlom, sme toto rozhodnutie prijali v podstate s radosťou, konštatoval Jeszenszky.
Inou otázkou podľa jeho slov je, že si Maďari predstavovali omnoho harmonickejší vzťah medzi týmito dvomi krajinami. Napriek tomu, že v tom čase bolo dosť ťažké obdobie v dôsledku prehradenia Dunaja, ktoré bolo podľa nášho názoru protiprávne, Maďarsko okamžite uznalo Slovensko, a úprimne zaželalo všetko dobré k samostatnej existencii, čo platí aj dnes, zdôraznil.
Musím povedať, že to Slovensku vyšlo, rozvoj SR predčil všetky očakávania a potvrdilo sa to rozhodnutie, že Slováci si poradia lepšie v samostatnom štáte, ako keby zostali v spoločnom, uzavrel maďarský exminister zahraničných vecí.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) ak