Bratislava 28. decembra (TASR) - Novelou zákona o azyle sa od 1. januára upravujú dôvody zamietnutia žiadosti ako zjavne neopodstatnenej. Vyskytli sa prípady žiadateľov, ktorí nespĺňajú podmienky na udelenie azylu alebo poskytnutie doplnkovej ochrany, okrem toho neoprávnene vstúpili na územie SR a bez vážneho dôvodu nepožiadali o medzinárodnú ochranu. Zároveň sa nepodrobili odňatiu daktyloskopických odtlačkov alebo predstavujú nebezpečenstvo pre bezpečnosť SR či spoločnosť. TASR o tom dnes informovala Natália Hattalová z komunikačného odboru Ministerstva vnútra SR.
Novelou zákona o azyle sa končí prvá etapa budovania spoločného azylového systému v rámci Európskej únie.
Táto novela zároveň spresňuje pravidlá vykonávania pohovoru so žiadateľom o udelenie azylu, najmä s dôrazom na osobitné práva maloletých osôb bez sprievodu. Pohovor s maloletým bez sprievodu bude možné vykonať len za prítomnosti jeho opatrovníka, ktorý bude mať možnosť ho informovať o význame a možných dôsledkoch pohovoru a pripraviť ho naň.
Novela mení aj trestný poriadok, čím reaguje na situáciu, keď cudzinci, ktorí majú byť vydaní na trestné stíhanie alebo výkon trestu do cudziny, zneužívajú inštitút azylu opakovaným podávaním žiadostí o azyl. Tým odďaľujú svoje vydanie a vyhýbajú sa trestu. Do cudziny už teda bude možné vydať aj žiadateľa o azyl, ktorý oň žiada opakovane a o ktorého žiadosti už bolo právoplatne rozhodnuté.
Cudzinci s doplnkovou ochranou ubytovaní v zariadení MV SR budú od Nového roka povinní ministerstvo informovať o každom svojom príjme. Uhrádzanie výdavkov spojených s pobytom v ubytovacom zariadení MV SR bude povinné pre každého cudzinca s doplnkovou ochranou, ktorý má iný príjem najmenej vo výške 60 percent životného minima.
pec ak