Košice 28. decembra (TASR) - V decembri uplynulo desať mesiacov od nástupu Ivetty Macejkovej do funkcie predsedníčky Ústavného súdu (ÚS) SR. Predsedníckej stoličky sa ujala 16. februára 2007.
Už pri nástupe uviedla, že medzi jej priority patrí znížiť stav nevybavených vecí z rokov 2001 2005 a venovať sa vybavovaniu množstva volebných sťažností na komunálne voľby z roku 2006.
Činnosť ÚS SR v práve sa končiacom roku zhodnotila Ivetta Macejková v rozhovore pre TASR.
Do akej miery sa vám podarilo naplniť Vaše očakávania po desiatich mesiacoch vo funkcii predsedníčky?
Musím skonštatovať, že väčšinu zo svojich predsavzatí som spolu so sudcami ÚS splnila. Uvediem krátku štatistiku: z 80 nevybavených podaní z rokov 2001 2005 sme skončili 60 vecí, zo 139 volebných sťažností sme skončili 101 vecí, za necelý rok 2007 ÚS skončil 1870 vecí, z toho v pléne 114 a v senátoch 1756 vecí, za necelý rok 2007 ÚS skončil 644 sťažností na prieťahy v súdnom konaní a sťažovateľom priznal finančné zadosťučinenie vo výške 12,4 milióna Sk.
Ktoré z rozhodnutí či nálezov ÚS v roku 2007 považujete za najvýznamnejšie a prečo?
Za najvýznamnejší považujem nález, ktorý sa týka súladu zákona č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva a vyhlášky Ministerstva zdravotníctva č. 74/1986 Zb., pretože išlo o najstaršiu vec z roku 2001, ktorá bola na ÚS a tiež preto, že išlo o rozhodovanie vo veľmi citlivej veci.
Považujete rozhodnutie v kauze interrupčného zákona a napadnutej vyhláške za jedno z najťažších?
Išlo o najvýznamnejšie, ale nie najťažšie rozhodnutie. Plénum ÚS je zložené z 13 sudcov. Každý z nich hlasuje sám za seba na základe vedomia a svedomia, na základe svojho právneho názoru a na základe všetkých iných súvislostí a okolností týkajúcich sa prejednávanej veci. Dohodli sme sa v pléne, že to treba vyriešiť, lebo je to najstaršia vec nachádzajúca sa na ÚS.
Ústavný sudca Juraj Horváth nedávno čelil kauze, v ktorej bola spochybnená jeho bezúhonnosť. V tejto súvislosti ste sudcu Horvátha požiadali, aby sa k svojmu zotrvaniu v pléne vyjadril do konca tohto roka. Už tak urobil?
K medializovanej kauze sudcu Juraja Horvátha sa nebudem teraz vyjadrovať. Počkajme spoločne do 31. decembra 2007, tak ako je uvedené v stanovisku pléna ÚS. Je pravdou, že plénum ÚS akceptovalo námietku zaujatosti navrhovateľa na sudcu Horvátha v kauze interrupcií. Podobné námietky zaujatosti nie sú ničím výnimočným.
Neobávate sa, že ÚS môže takto prísť o kredit dôveryhodnosti?
Nie, neobávam sa.
Po vyriešení interrupčnej kauzy sa najstarším podaním na ÚS stal napadnutý zákon o recyklačnom fonde z roku 2002. Kedy príde na rad?
Rozhodovanie vecí z rokov 2001 2005 bolo mojou prioritou, medzi ne patrí i napadnutý zákon o recyklačnom fonde. Pri týchto nerozhodnutých veciach sa nemôže postupovať chronologicky. Môžem uviesť len, že tieto zdedené veci z predchádzajúceho obdobia sa budeme snažiť rozhodnúť v čo najkratšom čase, ale popritom budeme priebežne rozhodovať ako v senátoch, tak i v pléne podania, ktoré prichádzajú na ÚS dennodenne.
V akom stave je príprava nového zákona o ÚS? Čo by podľa vás mal nový zákon vyriešiť v prvom rade?
V súčasnosti prebiehajú prípravné práce na zákone o ÚS. Podľa mňa i podľa sudcov ÚS by nový zákon mal riešiť najmä právomoci - kompetencie ÚS. Práce na novom zákone sú z hľadiska času i náročnosti pripravovaného materiálu dlhším procesom.
Jednou z Vašich prvých úloh po príchode do Košíc bolo vyriešenie bývania ústavných sudcov v Košiciach. Ako ste v tomto smere od svojho nástupu pokročili?
Plénum ÚS sa skladá z 13 sudcov, z toho desať sudcov dochádza do Košíc z celého Slovenska. Ústavní sudcovia bývajú v bytovom objekte, ktorý patrí ÚS. Tento objekt bol postavený v roku 1935, a preto si vyžaduje kompletnú rekonštrukciu. V súčasnosti sa urobili len drobné úpravy a veľká rekonštrukcia bude otázkou nasledujúcich rokov.
Čo očakávate od budúceho roka v pracovnej oblasti?
Mojou prioritou je naďalej rozhodovať vo veciach z rokov 2002 2005 a postupne rozhodovať veci z roku 2006 s tým, že v roku 2006 sa nachádzajú aj volebné sťažnosti na komunálne voľby z roku 2006 a tie treba ukončiť čo najskôr. To však neznamená, že popritom sa nebudú rozhodovať aj veci, ktoré priebežne prichádzajú na ÚS.