Bratislava 28. decembra (TASR) - Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky sa domnieva, že jeho strana patrí v súčasnosti možno k najpevnejším bodom opozičnej spolupráce a nemá pocit, že by bola vytláčaná na jej okraj.
"Sme oslovovaní, sme vo všetkých opozičných iniciatívach, aj v prípade postavenia spoločného kandidáta na prezidenta budeme hrať kľúčovú úlohu," konštatoval v rozhovore pre TASR. SMK má naďalej záujem spolupracovať s opozičnými partnermi, avšak za jeden z nešťastných momentov považuje verejné útoky nacionálneho krídla KDH na ich stranu, ktoré podľa neho boli neopodstatnené a amatérske.
"Pán Hrušovský rovnako ako oficiálna delegácia KDH na opozičnom stretnutí potvrdil, že na rokovaniach predsedníctva KDH nikdy nepadlo rozhodnutie o tom, že nechcú s nami ďalej rokovať," reagoval líder SMK. Dodal, že išlo skôr o veľmi nešťastnú interpretáciu osobného názoru Daniela Lipšica. "Takto sa vytvárajú fámy. Brali sme to športovo a povedali sme im, že ak sa chce KDH odizolovať od potenciálnych voličov SMK, ktorí môžu garantovať určité zázemie aj pre spoločného prezidentského kandidáta, tak toto je najlepšia cesta, aby prehral," poznamenal.
Csáky pripomenul, že SMK bude tejto spolupráci, ktorá by sa dala zlepšiť, korektným partnerom. Isté zápory ale vidí v pretrvávajúcom súperení medzi KDH a SDKÚ-DS. "Snažíme sa zohrať aj určitú rolu sprostredkovateľa medzi týmito dvoma stranami," uviedol.
Líder SMK nesúhlasí s názorom, že súčasné vedenie strany stratilo pre témy, s ktorými prišlo, koaličný potenciál. "My sme sa de facto nedostali do vlády počas pôsobenia bývalého vedenia SMK, to bolo odizolované a vytlačené z moci," upozornil na fakt, že sa strana po voľbách v minulom roku stala súčasťou opozície.
Pre Csákyho bolo nepríjemným poznaním, že po vytvorení vlády v roku 2006 sa celé politické spektrum a aj zameranie verejných diskusií viac prenieslo do nacionálnej roviny. "Obávam sa, že to bol skôr prínos SNS. Bohužiaľ, aj v strane Smer existuje istá platforma, ktorá akceptuje takúto hru a takýto spôsob správania sa," podotkol. Za nebezpečné a nešťastné označil vyjadrenie predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara o tom, že kvôli prijatiu Slovenska do eurozóny sa do mája budúceho rok nič v koalícii neudeje. "Ja by som žiadnu garanciu nevidel v tom, že to dovtedy vydrží. Možno tie záujmy budú na budúci rok ešte vypuklejšie a k ďalším turbulenciám rozhodne príde," zdôraznil šéf SMK.
Nedávne rozpory medzi vládnymi stranami nepovažuje Csáky za krízu, ale za hľadanie si nových pozícií a meranie síl. Prípadné predčasné voľby by podľa jeho slov boli pre Smer, SNS aj ĽS-HZDS určitým riskom. "Asi najpokojnejšia v tomto smere môže byť SMK, ktorá má stabilnú voličskú základňu," myslí si.
Csáky vyzdvihol úlohu opozície na silnú a efektívnu kontrolu vlády. Avšak nie je presvedčený o tom, že všetky jej kroky boli v minulosti premyslené a správne načasované. "Na druhej strane najhoršia opozícia je tá, ktorá nerobí nič," poznamenal.
Na margo návrhov na vyslovenie nedôvery predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi a premiérovi Robertovi Ficovi Csáky povedal, že opozičné aktivity sa nemôžu týkať len iniciovania odvolávania, avšak za veľký nedostatok slovenského politického života pokladá to, že sa z parlamentu stal stroj na tvorbu zákonov. "Chýba tam platforma na skutočne politický dialóg. A práve návrhy na odvolávanie dávajú možnosť na takúto platformu," uzavrel predseda SMK.