SME

1. január je začiatkom roka pre západných kresťanov

BRATISLAVA 28. decembra (SITA) - Príchod nového roka 1. januára, napriek širokej akceptácií a používaniu v občianskom živote vo väčšine krajín sveta, je úzko spojený s kresťanským svetom, pretože je viazaný ...

BRATISLAVA 28. decembra (SITA) - Príchod nového roka 1. januára, napriek širokej akceptácií a používaniu v občianskom živote vo väčšine krajín sveta, je úzko spojený s kresťanským svetom, pretože je viazaný na kalendár zavedený v roku 1583 bulou pápeža Gregora XIII.

Pre Židov, ktorí za počiatok svojho kalendára označujú stvorenie sveta, 1. január roku 2008 bude 23. dňom mesiaca Tevet roku 5768. Tevet je však desiatym mesiacom židovského kalendára. Za výročie stvorenia sveta a teda Nový rok sa považuje Roš Hasana - 1. a 2. deň mesiaca Tišrej židovského kalendára. Roš Hasana tento rok pripadol na 13. a 14. september 2007 gregoriánskeho kalendára. Židovský kalendár je lunárny, má 354 dní, na vyrovnanie sa 365-dňovému roku za využíva trinásty mesiac. Talmud okrem sviatku Roš Hasana uznáva ďalšie tri Nové roky - pre stromy, obetné zvieratá a Nový rok v mesiaci Nísán (prvý mesiac židovského kalendára), ktorý symbolizuje zrodenie židov ako slobodného národa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre moslimov je 1. január 2008 22. dňom mesiaca Dul-Hijja (12. mesiac islamského kalendára) roku 1428. Začiatok islamského kalendára je viazaný na putovanie (hírja) proroka Mohameda z Mekky do Mediny v roku 622 podľa kresťanského kalendára. Moslimský kalendár podobne ako židovský je lunárny, pričom začiatok roka je pohyblivý. Začiatok roku 1428 pripadol na 20. január 2007 nášho kalendára. Kalendár sa ešte stále používa v občianskom živote v niektorých krajinách v okolí Perzského zálivu, v iných už slúži iba na výpočty náboženských udalostí.

Podľa tradičného perzského kalendára, ktorý bol nahradený gregoriánskym v roku 1925, je 1. január 2008 11. dňom 10. mesiaca Dej roku 1386. Tradičný perzský kalendár vznikol v 11. storočí a je komplexným systémom prestupných rokov a presnosťou veľmi podobný gregoriánskemu. Tento kalendár s odlišnými názvami mesiacov je tradičným kalendárom aj pre Kurdov, Afgancov a ďalšie národy tohto regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Koptov resp. koptských ortodoxných kresťanov, ku ktorým patrí väčšina kresťanov v Severnej Afrike a blízkovýchodnom regióne je 1. január 2008 21. dňom štvrtého mesiaca Koiak roku 1724. Koptský kalendár sa začína 29. augusta 284 nášho kalendára a jeho základy spočívajú v reforme tradičného egyptského kalendára cisárom Augustom, tak aby bol synchronizovaný s juliánskym kalendárom. Úprava spočívala predovšetkým v priadni priestupných rokov. Systém Koptského kalendára so zmenenými menami mesiacov a začiatkom v roku 7 nášho kalendára je oficiálnym kalendárom v Etiópii, ktorá tak šťastne dorazila do tretieho tisícročia v septembri 2007.

Indický národný občiansky kalendár prijatý v roku 1957 predovšetkým na výpočet náboženských udalostí označuje 1. január 2007 za 11. deň mesiaca Pausa roku 1929.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Číňanov sa Rok potkana začne 7. februára 2008 a bude 4706. rokom v čínskom kalendári. Číňania používajú lunárny kalendár, ktorý raz za dva až tri roky dorovnávajú osobitným mesiacom na 365-dňový cyklus.

Napokon ani kresťanský svet nemá počítanie času celkom zjednotené. Gregoriánsky kalendár, ktorý rešpektuje západné kresťanstvo nahradil dovtedy používaný Juliánsky kalendár, ktorý sa však vďaka príliš zaokrúhlenej dĺžke dňa stále viac odchyľoval od astronomickej reality. V mnohých európskych krajinách sa gregoriánsky kalendár presadil až v 20. storočí. Ruská pravoslávna cirkev (a donedávna aj gréckokatolícka cirkev) ho však používa dodnes. Podľa juliánskeho kalendára je náš 1. január 2008 len 19. decembrom 2007.



pu;is;mt

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 802
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 472
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 920
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 554
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 530
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 259
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 136
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 065
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu