Ako pre SME povedal psychológ Martin Jakubek, súvisí to s tým, že keď sa ľudia zabávajú, potrebujú svoje zážitky ešte umocniť, ako aj s ich primárnou túžbou po veselosti a hlučnej zábave.
"Na druhej strane, v pozadí toho môže byť snaha upútať na seba pozornosť, vyplývajúca z pocitu, že som ostatnými prehliadaný," povedal. Ako dodal, keď je navyše sebakontrola oslabená alkoholom, prichádzajú do úvahy aj agresívnejšie pohnútky. "Potom to naozaj môže byť nebezpečné."
Zábavnú pyrotechniku podľa neho kupujú hlavne adolescenti, mladí dospelí, aj starší ľudia, ale i tí, ktorí túžia po pozornosti okolia. Mnohých ale silvestrovské strieľanie petárd v uliciach a pod oknami ruší. "V našich zemepisných šírkach si na to snáď už každý zvykol a počíta s tým."
Video: Zábavná pyrotechnika sa do sveta rozšírila z Číny. O jej pôvode hovorí sinológ Stanislav Vavrovský.
Pušný prach vznikol ako vedľajší produkt
Vznik prvých produktov zábavnej pyrotechniky siaha do ďalekej histórie, veď Číňania poznali pušný prach už koncom 9. storočia. Podľa legendy, historicky prvé petardy pomohli ich výrobcovi zahnať zlých démonov a dokonca odvrátiť mor. Pre SME to povedal sinológ Stanislav Vavrovský.
Kto vyrobil pušný prach pôvodne sa dnes už podľa neho zistiť nedá, no objavili ho čínski alchymisti pri pokusoch, keď sa snažili vyrobiť elixír nesmrteľnosti. Do Európy ho priniesli Arabi.
"Zábavná pyrotechnika sa v Číne objavila už za dynastie Tchang v 7. až 10. storočí. Za nasledujúcej dynastie Suej v 10. až 13. storočí, už bola pomerne rozšírená," dodal Vavrovský. Dnes je v Číne veľmi obľúbená a využíva sa najmä pri oslavách tradičných sviatkov ale aj významných rodinných udalostí.

Beata
Balogová
