Vláda chce pripraviť opatrenia, ktoré by zabránili príliš vysokému rastu cien alebo zníženiu životnej úrovne niektorých skupín obyvateľstva po plánovanom zavedení eura v roku 2009. Dôchodcom s nízkymi príjmami by sa mohli mimoriadne zvýšiť penzie, zneužitie prechodu na euro by zas mohol byť trestný čin. V Slovenskom rozhlase to dnes povedal premiér Robert Fico.
"Musíme prijať celý rad opatrení, ktoré budú minimalizovať riziko, že niekto zneužije prechod z koruny na euro na neodôvodnené zvyšovanie cien," vyhlásil premiér. Opatrenia by podľa neho mohla vláda presadiť po tom, čo európske inštitúcie rozhodnú, či Slovensko splnilo kritériá na prevzatie spoločnej európskej meny.
Vláda chce podľa Fica sledovať, či niekto neodôvodnene nezvyšuje ceny pri 12 až 15 vybraných základných tovaroch a službách. "Použijeme všetky kontrolné páky, ktoré máme cez kontrolné orgány, aby sme takýto subjekt postihli," povedal premiér.
Dôchodcovia s nižšími príjmami by sa podľa premiéra zas okrem vianočných príspevkov mohli dočkať aj jednorazového zvýšenia dôchodkov, ktoré by im kompenzovalo prípadné zvýšenie cien. Úmyselné zneužitie prechodu z koruny na euro by zas podľa Fica mohlo byť v budúcnosti "až trestný čin".
Premiér už v minulosti obvinil obchodníkov, že na jeseň zvyšovali ceny potravín aj pre očakávané zavedenie eura. Tí sa však bránili, že ceny rástli v celej Európe.
S vyššou infláciou po zavedení eura tento rok zápasilo najmä Slovinsko. Ľubľana prijala euro od januára tohto roku. Potraviny tam podľa skoršieho vyjadrenia ministra financií Andreja Bajuka rástli dvakrát rýchlejšie ako v iných krajinách Európy. Dôvodom však podľa neho nebola nová mena, ale nedostatočná konkurencia na trhu.
Rozhodnutie európskych inštitúcií, či Slovensko bude môcť prijať euro od roku 2009, by malo byť známe zhruba v polovici budúceho roka. Podľa ekonómov by Slovensko malo kritériá splniť.
Hranice podľa premiéra Roberta Fica zostali a musia zostať. "Nevytvárajme dojem, že sa zrazu stratili a že sa zo schengenského priestoru stalo jednoliate územie, kde sa všetko pomieša," uviedol dnes premiér v relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu na margo vstupu SR do schengenského priestoru.
Fico prostredníctvom relácie požiadal médiá, aby prestali rozprávať o tom, že zanikli hranice. Zdôraznil, že hranice sú integrálnou súčasťou štátu, jeho znakom, ohraničujú priestor, v ktorom si konkrétny štát prostredníctvom svojich vlastných štátnych orgánov uplatňuje vplyv a moc. "Hranice zostali a zostanú. Schengen je iba o tom, že sme zrušili hraničné kontroly. Nejde o zánik hraníc, ale len o zánik hraničných kontrol na hraničných priechodoch," povedal.
Čo sa týka priorít vlády, medzi najdôležitejšie zaradil postupné vytváranie takých podmienok v krajine, "aby bola dostatočne atraktívna pre mladých ľudí, aby v nej zostali". Prioritou vlády je podľa jeho slov za každú cenu robiť doma všetko pre to, aby si mladý človek po skončení školy povedal, že sa mu neoplatí odísť pracovať do zahraničia. Druhou najväčšou výzvou je "realita východných platov a západných cien". Treba sa podľa neho sústrediť na to, aby sa Slovensko približovalo k EÚ aj čo sa týka príjmov.
Premiér sa vyjadril taktiež k Ústavu pamäti národa (ÚPN), ktorý avizoval, že posunie orgánom činným v trestnom konaní trestné prípady pohraničníkov v súvislosti so streľbou na hraniciach pred rokom 1989. Uviedol, že nechce vstupovať do práce ÚPN. Treba si však podľa neho uvedomiť, že zákony, na základe ktorých postupovali pohraničníci, vymýšľal niekto iný. "Tá zodpovednosť je podstatne vyššie a ak ÚPN chce vyvodzovať zodpovednosť za tragédie, ktoré sa stali na hraniciach, mal by siahnuť vyššie. Nielen na tých, ktorí použili zbraň a aplikovali nejaké právne predpisy, ktoré v tom čase platili," zdôraznil Fico.
Podľa neho patrí Slovensko medzi národy, ktoré využívajú históriu na vzájomnú konfrontáciu. "Históriu by som nechal historikom, ale ak niekto spáchal trestný čin a je možnosť takéhoto človeka za minulosť postihnúť, tak to urobme. Ale už nerozdeľujme spoločnosť na základe historických udalostí, že ten, kto v minulosti pôsobil, bol buď hrdina, alebo zradca."
Fico ďalej povedal, že do roku 1989 nebolo všetko elementárne zlé. V štáte bolo podľa jeho slov veľmi veľa dobrých sociálnych vecí, na ktoré by sa dalo nadviazať, na druhej strane bolo aj veľa porušení. "Ale určite nikdy nepoviem, že do roku 1989 bola na Slovensku nejaká čierna diera. Ľudia pracovali od rána do večera, tvorili obrovské hodnoty, potom tie hodnoty niekto predal za korunu cudzím vlastníkom," poznamenal premiér.
Autor: ks

Beata
Balogová
