Bratislava 29. decembra (TASR) - Bratislava plánuje v budúcom roku opätovné zriadenie protialkoholickej záchytnej stanice, ktorá zanikla len pred niekoľkými rokmi. Dôvodom by mala byť skutočnosť, že sa preukázala jej absencia. Pre TASR to uviedol Milan Vajda, vedúci oddelenia komunikácie a marketingu bratislavského magistrátu.
Práve prostredníctvom tzv. záchytiek riešili v minulosti mestá problémy s opilcami. "Tie však postupne zanikali. Jednak preto, lebo boli drahé, ale aj pre ich pomerne nízku obsadenosť," skonštatoval Vajda. V súčasnosti sa tak problematickým správaním podnapitých ľudí zaoberá najmä polícia a lekárska služba prvej pomoci.
Podľa Vajdu nie sú však na podobné prípady vybavené ani okresné riaditeľstvá Policajného zboru. "Nemajú špeciálne zariadenia, priestory, režim a ani personálne obsadenie. Teda aj lekára, pretože intoxikácia alkoholom môže byť v určitej fáze nebezpečná," uviedol Vajda.
Odbornú pomoc v tomto prípade podávajú najmä lekári a osádka záchrannej služby prvej pomoci. Pokiaľ tá zhodnotí, že opilec je intoxikovaný, tak je hospitalizovaný väčšinou na internom alebo psychiatrickom oddelení. Výnimkou nie sú podľa službukonajúceho lekára Krajského operačného strediska Zdravotnej záchrannej služby v Prešove ani prípady, keď sa opilec sám zdvihne a odíde na vlastných nohách. V takom prípade ide o zbytočný výjazd na účet príslušného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Prvá záchytka na svete bolo otvorená v Československu, konkrétne v Prahe u Apolinára 15. mája 1951. Pretože sa záchytka vo svojej trojmesačnej skúšobnej dobe osvedčila, začali sa postupne podobné zariadenia šíriť nielen po celej republike, ale aj v zahraničí, uvádza sa v internetovej encyklopédii Wikipédia. V roku 1981 už v Československu fungovalo 63 záchytiek.
sop pa