Bratislava 30. decembra (TASR) - Ľudia by v zime a v nepriaznivom počasí nemali zabúdať na prikrmovanie vtáctva a lesnej zveri. Už v minulosti totiž ornitológovia aj poľovníci zaregistrovali úmrtia týchto zvierat zapríčinené nedostatkom potravy počas zimy alebo dlhých dažďov.
Prikrmovanie vtáctva napomáha budovať vzťah ľudí k prírode, konštatoval pre TASR ornitológ zo SOS/Birdlife Marek Brinzík. Objasnil, že to nie je nevyhnutnosť, lebo vtáctvo v prípade nedostatku potravy prelietava na iné miesto. Upozornil však, že napriek tomu sa napríklad aj počas tejto jesene zaznamenali hromadné úhyny lastovičiek, ktoré po dlhodobom daždi nemali dostatok hmyzu.
"Musia sa dodržiavať určité zásady," zdôraznil na margo výberu stravy pre operencov. Medzi potraviny, ktoré by sa vtákom nemali podávať, patrí odpad z kuchyne, pokazené potraviny, korenené, solené a údené potraviny a taktiež čerstvé pečivo. Ako povedal Brinzík, ani suché pečivo nie je veľmi vhodné, lebo je častokrát solené a dochucované. Zdôraznil, že prikrmovať by sa malo na miestach, kde vtáci nebudú vyrušovaní a kde by sa nemohli stať ľahkou korisťou pre mačky a psov.
Medzi pochúťky, ktorými možno prilákať vtáčikov do kŕmidiel, patrí hovädzí loj alebo sadlo. Tie chutia aj sýkorkám a ďatľom. Stehlíky a vrabce obľubujú napríklad nelúpanú slnečnicu. Drozdy si zas radi pochutnajú na jablkách a hruškách. Vtáctvo možno tiež prikrmovať semenami repky, prosa, maku, ovsenými vločkami, pšenicou, ovsom či rôznymi druhmi orechov.
Starostlivosť o lesnú zver je celoročná. Ako pre TASR vysvetlil poľovník z Bratislavy Roman Milučký, poľovníci počas roka zabezpečujú "tlmenie škodnej", prísun soli, medicínnych lizov zlepšujúcich kondíciu alebo protiparazitných preparátov. V zime je starostlivosť ešte dôležitejšia. Pre dvoma aj tromi rokmi totiž poľovníci pri veľkej snehovej pokrývke zaznamenali apatickosť zveri, ktorá bola tiež ľahkým terčom pre predátorov, prípadne hynula v závejoch.
V zimných mesiacoch sa lesná zver kŕmi letninou, ktorá sa vešia na stromy alebo senom v kŕmidlách. Taktiež sa používajú krmivá ako jablká, repa, mrkva, zemiaky, kukurica, slnečnica, obilie, prípadne odpad z čističiek obilia. V poľných revíroch sa prikrmujú najmä bažanti alebo jarabice obilím a kukuricou. V horských poľovných revíroch sa podobnou stravou prikrmujú diviaky. Srnčia zver si rada pochutná na sene, prípadne na ďateline. Tú obľubujú aj zajace. Ľuďom, ktorí chcú dokrmovať zver, Milučký odporúča, aby potravu nenechávali pri cestách alebo koncoch dedín, kde je veľa túlavých psov.
ala pa