Bratislava 31. decembra (TASR) - Občania SR môžu bez víz cestovať do 83 krajín sveta, z toho 26 predstavuje krajiny Európskej únie. Naopak, povolenie na vstup si potrebujú zaobstarať pri ceste do 119 krajín sveta.
Slovensko je podľa údajov Ministerstva zahraničných vecí SR voči ostatným krajinám o čosi menej ústretové. Od cudzincov vyžaduje víza v prípade 138 krajín. Vo väčšine prípadov (168) je vízový režim symetrický, teda Slováci majú pri cestovaní do cudzích krajín rovnaké podmienky ako ich občania.
Vo zvyšných prípadoch je vízový režim asymetrický. Na Slovensko tak môžu cestovať bez víz občania napríklad USA, Kanady, zatiaľ čo Slováci víza do týchto krajín potrebujú. Opačne je to zasa v prípade Ukrajiny, kam môžeme cestovať bez zvláštneho povolenia.
Z amerického kontinentu nevyžadujú vstupné víza pre občanov SR krajiny ako Argentína, Brazília, Bolívia, Ekvádor, Chile, Kolumbia, Kostarika, Mexiko, Peru či Venezuela.
V Ázii sa bez víz Slováci zaobídu v Japonsku, Južnej Kórei, Malajzii, Hongkongu, Singapure či na Filipínach.
Víza nevyžaduje ani Nový Zéland, Izrael a Gruzínsko. Z afrických krajín nie sú vstupné víza potrebné pri cestách do Juhoafrickej republiky, Maroka, na Seychelské ostrovy, Maurícius, v prípade organizovanej turistiky ani do Tuniska.
Podľa informácie Ministerstva zahraničných vecí SR je dĺžka povoleného pobytu bez víz vo všeobecnosti 90 dní, respektíve tri mesiace, v niektorých krajinách je tento čas kratší (napríklad v JAR 30 dní, na Filipínach 21 dní, v Bruneji 14 dní). Niektoré štáty vyžadujú spiatočnú letenku, potvrdenie o ubytovaní - tzv. voucher alebo pozývací list.
Najvýraznejšie sa slovenská vízová politika zmenila pred vstupom do Európskej únie v máji 2004. Na základe tzv. Čiernej knihy sme zaviedli vízovú povinnosť pre občanov Ukrajiny či Ruskej federácie, naopak, sme ju v súlade s tzv. Bielou knihou zrušili voči občanom viacerých latinskoamerických krajín (napríklad Mexika, Uruguaja, Venezuely a Brazílie) a ázijských krajín (napríklad Japonska a Singapuru).
V súčasnosti sa slovenská diplomacia usiluje najmä o zrušenie vízovej povinnosti zo strany USA.