Bratislava 31. decembra (TASR) - Kritici vládnych strán chceli odvolať troch členov vlády, vrátane premiéra, a predsedu parlamentu Pavla Pašku, všetko členov Smeru. Svoj úrad napokon opustil len minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS), rozhodol sa tak však premiér Robert Fico.
Prvým členom Ficovej vlády, ktorý prešiel odvolávacou tortúrou, bol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Jeho oponenti mu vyčítali výroky v rozhovore pre týždenník Trend. Mal v nich pripustiť korumpovanie štátnymi firmami pri predaji zbraní. Pri záverečnom hlasovaní minister napriek nešťastnému dátumu (piatok 13. apríla) uspel.
Dôvodom na odvolanie ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej malo byť pridelenie dotácie organizácii Privilégium. Privilégium bolo pritom dlžníkom Sociálnej poisťovne, opozícia argumentovala aj personálnym prepojením Tomanovej na organizáciu. Ministerka sa bránila tým, že postupovala podľa pravidiel, ako jej predchodkyňa Iveta Radičová, v súčasnosti poslankyňa SDKÚ-DS. Septembrové nočné rokovanie Národnej rady (NR) SR vyvrcholilo hlasovaním o pol štvrtej ráno v prospech šéfky rezortu práce.
Paška sa podľa svojich kritikov dopustil chyby pokynom na zmenu čistopisu schválenej novely zákona o sociálnom poistení. Ten bol výsledkom zmätočného hlasovania, pri ktorom figurovala ako spravodajkyňa poslankyňa Jana Vaľová. Predseda NR SR nariadil, aby do čistopisu nezakomponovali schválený pozmeňovací návrh Radičovej. Dvojdňová diskusia v pléne sa v tajnom hlasovaní opäť skončila neúspechom Paškových oponentov.
Naposledy musel snahe o vyjadrenie nedôvery čeliť šéf exekutívy. Mal niesť zodpovednosť za škandál na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), keďže ho riadi Správna rada, ktorých členov vymenúva vláda SR. Po tom, čo Paška zvolal mimoriadnu schôdzu na 6. decembra o 19.00 hod., poslanci opozičných strán demonštratívne opustili budovu parlamentu. Argumentovali tým, že o takej závažnej veci nie je dôstojné rokovať v noci. Schôdza potom nabrala rýchly priebeh, koalícia všetkými hlasmi odmietla opozičný návrh, zdržal sa len poslanec Peter Gabura (kandidoval za KDH, v súčasnosti nie je členom žiadneho poslaneckého klubu).
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda ešte pred schôdzou odmietol vytvorenie novej vládnej konfigurácie aj predčasné voľby. Ako alternatívu ponúkal rovnaké zoskupenie s iným ministerským predsedom. Kresťanskí demokrati pripustili podporu menšinovej Ficovej vláde.
Hlavný diel zodpovednosti za kauzu na SPF tak niesol minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, ktorý je dosiaľ jediným ministrom, ktorý opustil svoj post.
V nasledujúcom roku bude ako prvý čeliť kritike opäť premiér. KDH, SDKÚ-DS a SMK avizovali, že po 6. januári predložia nový návrh na vyjadrenie nedôvery Robertovi Ficovi. Chcú sa ho pýtať aj na osemárovú vinicu v bratislavskom Novom Meste, ktorú mal nadobudnúť za podozrivých okolností.