"Vyzývam politické strany ku korektnému politickému zápasu, ktorý nepresiahne hranice parlamentu. Slovensko čakajú nové politické, ekonomické a sociálne výzvy. Sústreďme sa na ne a nie na samoúčelný politický zápas," povedal Gašparovič.
Organizovanie verejných protestov proti politike vlády ohlásila na tento mesiac SDKÚ-DS expremiéra Mikuláša Dzurindu. SDKÚ zatiaľ nespresnila, ako by mali verejné zhromaždenia vyzerať, strana však odmietla, že by malo ísť o klasické demonštrácie. Najväčšia opozičná strana súčasnej vláde vyčíta napríklad nedávno presadené zmeny v dôchodkovej reforme, či schválený zákon, ktorý umožňuje stavať diaľnice aj súkromných pozemkoch. Dzurindovi opoziční partneri SMK a KDH sa však k verejným protestom postavili rezervovane.
Prezident ďalej v prejave ocenil ekonomické úspechy krajiny, rezervy sú však podľa neho stále napríklad v sociálnej oblasti, zdravotníctve či školstve. "Stále nie sme spokojní - a právom! - s úrovňou sociálnych istôt, zdravotníctva, vzdelávania, justície, ale ani s úrovňou starostlivosti o najstaršiu i najmladšiu generáciu. Aj napriek tomu, že sa v každej z týchto oblastí, ako zvykneme hovoriť, ľady pohli," vyhlásil prezident.
Gašparovič v deň 15. výročia vzniku samostatného Slovenska upozorňoval, že sa zhoršujú medziľudské vzťahy. "Žijeme slobodnejšie, odvážnejšie. Ale, žiaľ, niekedy k sebe navzájom aj akosi chladnejšie, nevšímavejšie," poznamenala hlava štátu.
V poradí tretí prezident Slovenskej republiky ocenil, že krajine sa koncom uplynulého roka podarilo pripojiť do rozšíreného schengenského systému bez hraničných kontrol. "Chcem podčiarknuť, že Slováci vždy boli, vždy sa cítili ako prirodzená súčasť Európy," povedal Gašparovič.
Gašparovič sa stal prezidentom v roku 2004, keď ho v kampani podporil vtedy ešte opozičný Ficov Smer. Súčasný premiér nedávno vyhlásil, že jeho strana bude Gašparoviča podporovať pravdepodobne aj v prezidentských voľbách v roku 2009.
Novoročný prejav prezidenta si môžete prečítať tu.
Paška: Oceňujem prezidentov apel
Predseda NR SR Pavol Paška oceňuje apel prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, aby politické strany nevynášali svoje súperenie mimo pôdy Národnej rady (NR SR). Pre TASR to potvrdil jeho hovorca Jozef Plško.
"Nikdy sa netajil tým, že víta legitímny súboj o hodnoty na pôde parlamentu, pretože práve priestor parlamentu je pre hodnotový konflikt predurčený. Je lepšie, keď sa hodnotovo diskutuje na pôde parlamentu, ako by sa konflikt mal prenášať do ulíc," povedal Plško s dodatkom, že aj parlamentná diskusia by mala byť vedená korektným spôsobom.
"Čo sa týka fungovania parlamentu, vnútorných pravidiel a vôbec poslania, myslím si, že rok naplnil očakávania. Rok 2007 bol z hľadiska schvaľovania návrhov naozaj plný. Celkovo ich bolo okolo 150. To, čo je fundamentom a esenciou parlamentu, to fungovalo so všetkým, čo k tomu patrí. S primeraným koalično-opozičným napätím, s primeraným konfliktom," komentoval parlamentný rok 2007 pre TASR Paška. Dodal, že hoci ľudia niekedy majú pocit, že konflikt do parlamentu nepatrí, pokiaľ je diskusia vedená korektne, v skutočnosti prináša lepšiu kvalitu prijímaných zákonov.
Autor: ks

Beata
Balogová
