BRATISLAVA 2. januára (SITA) - Reformná Zmluva o fungovaní Európskej únie bude určite ratifikovaná veľkou väčšinou poslancov bez problémov, povedal v rozhovore pre agentúru SITA predseda parlamentu Pavol Paška. Parlament bude hlasovať o zmluve na prvej schôdzi v novom roku, ktorá sa začne 29. januára. Na schválenie zmluvy treba 90 hlasov, potom ju musí podpísať prezident. "Dnes otvorene argumentuje proti návrhu reformnej zmluvy len KDH," dodal Paška. Podľa neho za zmluvu zahlasujú všetci koaliční poslanci.
Podľa Pašku je otázne, či sa podarí dokonca dotiahnuť ratifikačný proces v ostatných krajinách. Dúfa, že reformnú zmluvu nepostihne rovnaký osud ako ústavnú zmluvu, ktorá sa nepresadila. Odmietli ju totiž referendá v Holandsku a vo Francúzsku. Podľa neho zmluva je dobrá a takmer totožná s európskou ústavou. Neobáva sa, ak by sa v budúcnosti objavili snahy o posilnenie euroinštitúcií. "Čím bude silnejšia Európska únia, tým budú silnejšie národné štáty ekonomicky, sociálne, kultúrne, jazykovo," podotkol Paška.
Reformná zmluva, tzv. Lisabonská zmluva, má umožniť efektívne fungovanie únie po tom, ako sa počet jej členov zvýšil z 15 na terajších 27. Zmluva z Nice z roku 2001 umožnila prijatie nových členov, prevažne postkomunistických krajín strednej a východnej Európy. Lisabonská zmluva umožňuje ďalšie rozširovanie európskeho bloku. Podpísali ju lídri krajín únie 13. decembra v hlavnom meste Portugalska. Zmluva zoštíhľuje Európsky parlament z terajších 785 poslancov na 750. Klesne aj počet eurokomisárov. Od roku 2014 nebude mať v Európskej komisii svojho zástupcu každý členský štát. EK vrátane jej predsedu a vysokého predstaviteľa pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku sa bude skladať z takého počtu členov, ktorý zodpovedá dvom tretinám počtu členských štátov. Členovia EK sa budú vyberať spomedzi členských štátov na základe rotácie medzi štátmi.