Martin. Vláda premiéra Roberta Fica dnes vo svojom vyhlásení pri príležitosti 15. výročia vzniku Slovenska prisľúbila občanom, že ich životná úroveň nebude klesať. Slovensko je totiž podľa vládneho kabinetu vnímané ako úspešná krajina s dobrým ekonomickým rastom, ktorá za svoj rozvoj vďačí predovšetkým každodennej tvrdej práci svojich občanov. Pred novinármi to vyhlásil premiér Fico.
"Prijali sme záväzok, že životná úroveň občanov štátu, ktorému sa darí medzinárodne a hospodársky, už nesmie nikdy klesať. A to aj v období rozhodovania sa o eure, aj v období, kedy nás viac ako obvykle ovplyvňujú svetové ceny, globalizácia," dodal Fico.
VIDEO: Fico na zasadnutí vlády v Martine
Zároveň upozornil, že aj vďaka tvrdej práci ľudí sa nenaplnili katastrofické scenáre, ktoré Slovensko po rozdelení Československa pred 15 rokmi odsúdili na neúspech.
Podľa Fica musia ľudia na vlastnej koži pocítiť úspech krajiny, ktorej sa pred časom podarilo vstúpiť do Európskej únie či Schengenského priestoru. Ten odstránil kontroly na hraniciach medzi štátmi únie. Nespresnil však konkrétne kroky, ktorými chce vláda prípadnému poklesu životnej úrovne zabrániť.
Podľa premiéra sa vláda naďalej bude zameriavať na rozvoj vzdelania, lebo Slovensko potrebuje "vzdelanostnú" elitu. Kabinet sa chystá pripraviť napríklad projekty pre stredoškolákov, ktoré im majú uľahčiť štúdium na kvalitných zahraničných školách. Podľa Fica je tiež dôležité nezanedbávať ani vlastné dejiny.
Zástupcovia vlády tiež pripomenuli význam vlastenectva v súčasnom globalizovanom svete, ktorý sa u niektorých obyvateľov pomaly vytráca. "Je ústavnou povinnosťou vlády Slovenskej republiky presadzovať národnoštátne záujmy Slovenska, v globalizovanom svete chrániť identitu nášho mladého štátu a posilňovať jeho konkurencieschopnosť," uvádza sa vo vyhlásení vlády.
Prezident Ivan Gašparovič označil samostatný štát za úspech všetkých Slovákov. "Je to úspech všetkých ľudí, ktorí priložili aspoň malú tehličku, že Slovensko je vo svete vnímané ako demokratická krajina," dodal.
Podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku je Slovensko po 15 rokoch štandardnou európskou demokraciou. Verí, že do konca funkčného obdobia terajšej vlády sa stane aj štandardným suverénnym sociálnym európskym štátom.
Vláda hlása vlastenectvo
V priamom prenose dnes vláda v spoločnosti predsedu Matice slovenskej, šéfa žilinského samosprávneho kraja a primátora Martina prijala vyhlásenie k 15. výročiu Slovenskej republiky.
Konštatovala v ňom, že si váži "všetky vlastenecké a politické sily, ktoré sa spojili, aby sme dosiahli tento ušľachtilý a nedoceniteľný cieľ" - samostatný štát. Vláda sľúbila chrániť slovenskú identitu, rozvíjať rozumný historizmus, viesť mladú generáciu k vlastenectvu, pripraviť programy pre vzdelávanie bez ohľadu na sociálny pôvod študentov, obnovovať a chrániť kultúrne dedičstvo.
Vicepremiér Dušan Čaplovič vyhlásenie vlády uvítal ako dokument, "po ktorom sme dlhé roky volali". Minister kultúry Marek Maďarič dodal, že štát je tým najoptimálnejším nástrojom na rozvoj národa. Šéf žilinského VÚC Juraj Blanár ocenil vládu slovami, že takáto ešte v histórii Slovenska nebola. Primátor Martina Andrej Hrnčiar vyzval mladých ľudí, aby sa prebudili a začali cítiť národne.
Premiér Robert Fico Hrnčiarovi sľúbil necelých päť miliónov na prehĺbenie koryta rieky Turiec a základné protipovodňové opatrenia. Mesto a VÚC v spolupráci s ministerstvom kultúry pripravia návrh zásad novelizácie zákona o Martine. Vláda sa bude zaoberať aj Národným domom, kde dnes sídli martinské divadlo.
Text vyhlásenia vlády k 15. výročiu vzniku Slovenskej republiky:
Slovenská republika - bohatá história, pracovití a múdri ľudia, dobrá budúcnosť
Túžby mnohých slovenských generácií po nezávislosti sa naplnili 1. januára 1993 konštituovaním samostatnej a suverénnej Slovenskej republiky. Vláda Slovenskej republiky si váži všetky vlastenecké a politické sily, ktoré sa spojili, aby sme dosiahli tento ušľachtilý a nespochybniteľný cieľ.
Slovenská republika, mladý štát veľmi starého národa starobylých Slovákov, za pätnásť rokov svojej slobodnej existencie naplnila všetky oprávnené očakávania. Kým koniec 20. storočia bol etapou obrovských štátotvorných skokov a plného medzinárodného uznania Slovenskej republiky, začiatok 21. storočia sa nesie v znamení definitívneho ukotvenia Slovenskej republiky v európskych a euroatlantických štruktúrach. Vláda Slovenskej republiky oceňuje širokú verejnú podporu a iniciatívy všetkých politických síl, ktoré sa zaslúžili o vstup Slovenskej republiky do Európskej únie a schengenského priestoru.
Slovenský národ spoločne s príslušníkmi národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území Slovenskej republiky, občania Slovenskej republiky, dali mladému štátu od jeho samotného vzniku až po súčasnosť životodarnú energiu. Vláda Slovenskej republiky vyslovuje hlbokú vďaku ľuďom, za každodennou prácou ktorých stojí úspech Slovenska. Len vďaka nim sa nenaplnil ani jeden z katastrofických scenárov sprevádzajúcich vznik Slovenskej republiky. Len vďaka nim dnes Slovenská republika požíva úctu, rešpekt a solídny hospodársky rozvoj.
Vláda Slovenskej republiky si uvedomuje túto vážnu zásluhu slovenských občanov a cíti voči nim hlboké záväzky.
Je ústavnou povinnosťou vlády Slovenskej republiky presadzovať národno-štátne záujmy Slovenska, v globalizovanom svete chrániť identitu nášho mladého štátu a posilňovať jeho konkurencieschopnosť!
Je ústavnou povinnosťou vlády Slovenskej republiky presadzovať silnú sociálnu politiku pri rešpektovaní trhovej ekonomiky!
Je ústavnou povinnosťou vlády Slovenskej republiky vytvárať ľuďom žijúcim na Slovensku také sociálne a ekonomické podmienky, aby v pokoji mohli užívať a využívať základné práva a slobody garantované Ústavou Slovenskej republiky! Vláda Slovenskej republiky bude plniť túto ústavnú povinnosť nadovšetko, a to aj v rámci pripravovaného prechodu na spoločnú európsku menu. Životná úroveň občanov štátu, ktorému sa darí medzinárodne a hospodársky, nesmie klesať! Slovensko musí byť moderným, politicky, sociálne a ekonomicky vyspelým štátom, ktorý bude prinášať vysokú úroveň kvality života všetkým jeho slušným občanom, ktorí o túto úroveň stoja a sú ochotní k nej aj prispieť.
Vláda Slovenskej republiky vidí aj dlhy voči histórii - osobnostiam a udalostiam slovenskej vzdialenej či nedávnej minulosti, ako aj voči záchrane a obnove hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Každý európsky národ má právo pripomínať si zápas o vlastnú emancipáciu, vidieť vlastné činy v toku dejín, aby z nich čerpal poučenie aj silu do ďalších zápasov, aby napredoval po schodoch pokroku. Vláda Slovenskej republiky bude systematicky rozvíjať rozumný historizmus ako súčasť svojej štátnej politiky. Nedovolí, aby sa slovenské dejiny vyľudňovali, hoci sú plné významných udalostí a vynikajúcich ľudí, počnúc vládnutím starých Slovákov vo Veľkomoravskej ríši, cez stredovek až po začiatok zápasov za národné sebaurčenie v meruôsmych rokoch a boj za demokraciu vrcholiaci v Slovenskom národnom povstaní a vo vzniku samostatnej a slobodnej Slovenskej republiky 1. januára 1993. Vláda Slovenskej republiky bude rovnako viesť, osobitne mladú generáciu, k hlbšiemu vzťahu k štátu, národnej identite, k zdravému vlastenectvu.
Vláda Slovenskej republiky sa v mene dobrej budúcnosti Slovenska bude aj naďalej opierať o pracovitosť, historickú múdrosť a vzdelanie slovenských občanov. Popri zreteľnej sociálnej politike a podpore hospodárskeho rastu musia najbližšie roky existencie Slovenska sprevádzať aj činy vedúce k rozširovaniu vzdelanostnej elity. Pätnásty rok života Slovenska bude pre vládu Slovenskej republiky symbolickým impulzom na predstavenie konkrétnych vládnych programov umožňujúcich mladej generácii bez ohľadu na jej sociálne zázemie nadobúdať vedomosti na najvyššej úrovni doma či v zahraničí.
Vláda Slovenskej republiky želá občanom Slovenskej republiky pri príležitosti 15. výročia vzniku nášho štátu a na začiatku nového roku 2008 spokojný život.
Nech žije a prekvitá naša slobodná a nezávislá Slovenská republika!
Autor: video: Ján Krošlák

Beata
Balogová
