TRENČÍN 3. januára (SITA) - Spoločnosť environmentálne-výchovných organizácií (SEVO) Špirála spochybňuje efektívnosť a transparentnosť programu ministerstva školstva na financovanie projektov environmentálnej výchovy Enviroprojekt 2007. Program bol zriadený na podporu environmentálnej výchovy v školách. SEVO stála pri jeho zrode. Po štvrtom ročníku tvrdí, že projekt nemá koncepciu a vylučuje mimovládne organizácie. Uvádza to Richard Medal vo vyhlásení SEVO na stránke Centra environmentálnych aktivít. Medal je národným koordinátorom projektu Zelená škola (Eco-Schools) na Slovensku. Spoločnosť zároveň listom požiadala ministra školstva Jána Mikolaja o dialóg o systémových zmenách v programe tak, aby vynaložené finančné prostriedky rezortu boli použité čo najúčelnejšie.
K dátumu uzávierky bolo podaných 232 projektov zo škôl, školských zariadení a občianskych združení z celého Slovenska. Z nich Medzirezortná komisia pre výber, hodnotenie a finančnú podporu environmentálnych projektov Ministerstva školstva SR vyradila 124 projektov, ktoré prišli po termíne alebo nespĺňali iné formálne náležitosti. Z hodnotených 108 projektov bolo vybraných 41, podporených sumou 2,5 milióna korún. Od predkladateľov zo škôl a školských zariadení bolo podporených 39 projektov, od občianskych združení projekty dva, konštatuje Medal.
"Podľa priebehu predchádzajúcich ročníkov je možné konštatovať, že sú schvaľované menej hodnotné projekty na úkor výborných a pre rozvoj environmentálnej výchovy a vzdelávania v školách potrebných projektov. Z analýzy podporených projektov v tomto ročníku programu dokonca vyplýva, že boli schválené niektoré projekty obsahovo v rozpore so zverejnenými podmienkami pre poskytnutie dotácie," uvádza SEVO, podľa ktorej je administratíva Enviroprojetku podhodnotená, nakoľko sa o ňu stará jeden človek, čo napriek svedomitej snahe nemôže všetko zvládnuť. "Z prvých troch rokov činnosti Programu Enviroprojekt bolo možné vysledovať množstvo faktov, priorít a potrieb žiadateľov a program prispôsobiť a cielene zamerať. Takúto úlohu však program neplní," píše sa vo vyhlásení.
Spoločnosť kritizuje aj minimálny počet úspešných projektov od občianskych združení. "Forma Enviroprojektu bola prispôsobená, aby mohli projekty podávať aj občianske združenia, tradiční nositelia inovatívnych prístupov, netradičných foriem a metód environmentálnej výchovy a vzdelávania a realizátori regionálnych, celoslovenských aj medzinárodných projektov, ktoré zo skúseností a kladných ohlasov zo škôl jednoznačne pozitívne ovplyvňujú rozvoj výchovy a vzdelávania k udržateľnému rozvoju. Realita je však taká, že pre účasť projektov mimovládnych organizácií v programe sa stále z roka na rok sprísňujú pravidlá, a to neúmerne možnostiam mimovládnych organizácií. Hľadajú sa aj tie najmenšie formálne chyby, prečo projekty vyradiť. Tento rok boli podľa nášho názoru nespravodlivo vyradené dva projekty - Klub Kon-Tiki a OZ Tatry, a to v rozpore so zverejnenými pravidlami," končí sa vyhlásenie SEVO.