BRATISLAVA 3. januára (SITA) - Vojenské podniky čaká v najbližších troch rokoch reštrukturalizácia tak, aby boli schopné výrobnými a opravárenskými kapacitami zabezpečovať potreby ozbrojených síl a zároveň boli schopné samostatne ekonomicky fungovať. V súčasnosti je väčšina akciových spoločností a štátnych podnikov takmer úplne závislá od kontraktov uzatvorených s rezortom obrany, konštatuje sa v materiáli, ktorý predložilo ministerstvo obrany na pripomienkové konanie. Okrem toho sú vojenské podniky nedostatočne technicky a technologicky vybavené, majú množstvo zbytočného hnuteľného a nehnuteľného majetku, ktorý ich finančne zaťažuje.
Rezort obrany považuje za najprijateľnejšie riešenie reštrukturalizáciu podnikov z ich vlastných zdrojov v kombinácii s zvýšením základného imania alebo zlúčenie vybraných akciových spoločností a štátnych podnikov v rámci rezortu, prípadne medzirezortne. V prvom variante by podľa MO SR mali podniky získať finančné zdroje predajom prebytočného a nevyužiteľného hnuteľného i nehnuteľného majetku. V prípade, že by boli takto získané zdroje nízke alebo žiadne, pristúpi rezort k účelovému zvýšeniu základného či kmeňového imania podnikov. Výhodou tohto postupu je podľa rezortu relatívne rýchla reštrukturalizácia a podstatné zníženie prevádzkových nákladov. Na druhej strane rezort upozorňuje na možnosť nárastu sociálneho napätia a jednorazové zvýšenie nákladov, najmä v súvislosti s odchodným pre zamestnancov. V prípade zlučovania vybraných podnikov rezort obrany očakáva podstatné zníženie prevádzkových nákladov, či elimináciu nežiaduceho konkurenčného prostredia pri získavaní kontraktov od hlavného odberateľa MO SR. Nevýhodou podľa predloženého materiálu je vysoké riziko vzniku sociálneho napätia, najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou, či odborná náročnosť prípravy zlučovania, najmä z časového, legislatívneho, ekonomického i organizačného hľadiska.
K 30. septembru 2007 bolo v pôsobnosti rezortu obrany 11 akciových spoločností so 100 percentnou majetkovou účasťou štátu. V prvom roku činnosti (rok 2006) bolo v strate osem spoločností, k 30. septembru minulého roka vykázalo straty deväť spoločností. Okrem akciových spoločností sú v pôsobnosti rezortu aj dva štátne podniky - Vojenský opravárenský podnik (VOP) Moldava nad Bodvou a Vojenské lesy a majetky SR (VLM SR). Kým v roku 2006 vykázali obidva podniky zisk, ku koncu septembra 2007 vykázal VOP Moldava nad Bodvou stratu takmer deväť miliónov korún. Naopak k tomuto dátumu vykázal VLM SR zisk vo výške takmer 33,4 milióna korún.