Bratislava 3. januára (TASR) - Najviac zahraničných pracovných ciest absolvoval v uplynulom roku minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Za svojimi povinnosťami vyplývajúcimi z jeho funkcie odišiel mimo Slovenska 69-krát, pričom vždy využil komerčnú linku. Vládnym špeciálom cestoval iba v sprievode niektorého z troch najvyšších ústavných činiteľov.
Minister obrany František Kašický sa zúčastnil na 32 zahraničných pracovných cestách. Podľa rezortu je veľmi ťažké vyčísliť náklady pre rôznorodosť sprievodu ministra. "Výdavky však neprevyšujú bežný štandard na zahraničné služobné cesty člena vlády SR," povedal pre TASR hovorca MO SR Vladimír Gemela. Vládny špeciál využil Kašický trikrát, a to do Afganistanu, Kuvajtu či Kosova a päťkrát v sprievode prezidenta alebo premiéra.
Do zahraničia 18-krát cestoval minister vnútra Robert Kaliňák. V prevažnej väčšine išlo o zasadnutia ministrov vnútra a spravodlivosti EÚ k problematike rozšírenia Schengenu a prístupu k Schengenskému informačnému systému. Cesty týkajúce sa tejto problematiky preto považuje rezort za najdôležitejšie.
Celkové náklady predstavovali 564-tisíc korún. "Trovy na pracovné cesty na rady ministrov EÚ pre spravodlivosť a vnútro nám únia prepláca," uviedla Alena Koišová z komunikačného odboru kancelárie ministra. Kaliňák využil vládny špeciál na ôsmich cestách a raz ako člen delegácie premiéra.
Za najvýznamnejšiu zo svojich 16 pracovných ciest mimo republiky považuje minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny júnovú návštevu Bruselu, kde bola prezentovaná filozofia a priority Operačného programu doprava na roky 2007 - 2013, ktorý následne schválila Európska komisia. Náklady na tieto cesty sa vyšplhali na vyše 416-tisíc Sk. Vládnym špeciálom letel len raz spolu s predsedom vlády.
Šéf rezortu spravodlivosti Štefan Harabin cestoval do zahraničia 14-krát, len v jednom prípade, keď sprevádzal prezidenta, vždy na palube komerčnej linky.
Desaťkrát za účelom plnenia svojich povinností opustil územie SR minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek. Za najdôležitejšiu považuje návštevu Ruska, vďaka ktorej sa podľa ministerstva zintenzívnili rokmi zanedbané kontakty a zároveň sa hľadali nové možnosti pre uplatnenie sa slovenských spoločností na ruskom trhu. Cení si tiež historicky prvú návštevu partnerského ministerstva vo Francúzsku, kde konzultoval problematiku vyvlastňovania vo verejnom záujme.
Výdavky na cesty presiahli 437-tisíc korún. Janušek v minulom roku využil služby vládneho špeciálu len ako člen delegácie prezidenta na návštevách Španielska a Írska.
Minister životného prostredia Jaroslav Izák podnikol vlani deväť zahraničných služobných ciest. "Za významnú možno považovať 6. ministerskú konferenciu Životné prostredie pre Európu v Belehrade. Tá určila prioritné oblasti, ktorým je potrebné venovať pozornosť v budúcnosti a stanovila potrebu reformy procesu spolupráce v paneurópskom regióne," vysvetlil hovorca rezortu Peter Višváder. Celkové náklady predstavovali približne 309-tisíc Sk. Vládny špeciál využil minister len raz pri ceste do Izraela.
V súvislosti s rokovaním ministrov členských krajín EÚ absolvovala ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová väčšinu zo svojich deviatich ciest. Ani na jednu z nich neletela špeciálom. Z pracovného hľadiska si najviac cení dohodnutie spolupráce v súvislosti s prípravou programu portugalského predsedníctva pri presadzovaní európskeho sociálneho modelu a slovenských záujmov v Lisabone. Z ľudskej stránky vyzdvihla účasť prvej detskej delegátky ako členky slovenskej vládnej delegácie na pamätnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN venovaného deťom v New Yorku. Rezort na cesty minul viac ako 682-tisíc Sk.
Šesť krajín pracovne navštívil, z toho Rusko dvakrát, minister kultúry Marek Maďarič, a to výlučne komerčnou linkou. Rezort náklady ešte vyčísliť nevie z dôvodu neuzavretého vyúčtovania za uplynulých 12 mesiacov.
Najmenej - tri cesty, ktoré vyšli na 107-tisíc korún, podnikol minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Spokojný je najmä s návštevou Belehradu, kde podpísal dvojročnú zmluvu o spolupráci medzi MZ SR a Svetovou zdravotníckou organizáciou. Ako väčšina ministrov, ani Valentovič vládny špeciál nepoužil.
Rezorty financií, školstva, pôdohospodárstva a hospodárstva do dnešného dňa na otázky TASR neodpovedali.