Nairobi 3. januára (TASR) - Slovenská lekárka Alžbeta Kolenová, ktorá pôsobila v rámci humanitárnej misie v západokenskom meste Eldoret, sa už vydala na cestu do vlasti. Katolícky kňaz Martin Cingeľ zostáva pri svojich farníkoch. Zhruba 12 slovenských turistov je v poriadku, povedal dnes pre TASR hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Škoda.
Podľa jeho slov zastupiteľský úrad zabezpečil lekárke ozbrojenú eskortu a urobil aj isté kroky k ochrane fary, kde sa zdržiava kňaz a utečenci. "Slovenský zastupiteľský úrad sa aj v tomto prípade, v spolupráci s veľvyslancom Svätej stolice v Nairobi, snažil zabezpečiť policajnú ochranu fary," uviedol Škoda a vyslovil nádej, že bezpečnosť je na dostatočnej úrovni. Zdôraznil, že situácia na fare "sa mení každú hodinu".
Zároveň hovorca MZV potvrdil, že slovenskí diplomati v Nairobi sú v stálom kontakte s diplomatmi ostatných krajín EÚ a vymieňajú si poznatky o situácii. V Keni vypukla vlna násilia po prezidentských a parlamentných voľbách, keď opozícia neuznala víťazstvo strany prezidenta Mwaia Kibakiho.
"Slovenskí turisti, ktorí sa nachádzajú na pobreží a v okolí Mombasy, ide zhruba o 12 ľudí, sú v bezpečí. Slovenský zastupiteľský úrad v Nairobi a honorárny konzul v Mombase sú s nimi v neustálom kontakte," konštatoval Ján Škoda.
Priamo z Kene zaslal TASR dnes dopoludnia SMS-správu i Martin Cingeľ, ktorý zostáva v krajine a nechce opustiť svojich farníkov. "Zatiaľ žijeme, pani doktorku Kolenovú sme už šťastne dopravili na letisko v Nairobi, zajtra by mala byť na Slovensku. Ja mám na fare viac ako šesťtisíc ľudí, nemáme stravu, hygienické potreby, situácia je zlá, ľudia žijú v strachu," napísal obetavý kňaz.
V Keni je päť pracovísk Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave a dve pracoviská Trnavskej univerzity. V meste Eldoret sa nachádza Tropická klinika blahoslaveného Ladislava Strattmana Batthyányho. V mestách je situácia horšia ako na vidieku, nepokoje pretrvávajú hlavne v slumoch.
"V súčasnosti je v Keni podľa mojich informácií asi osem humanitárnych pracovníkov, z toho sú štyria pracovníci Trnavskej univerzity, ktorí sa tesne pred začatím konfliktu presunuli do Ugandy. V Nairobi zostali dvaja naši lekári a mimo Nairobi ďalší dvaja. Najhoršia situácia je v Eldorete. V Nairobi mi hlásili, lebo máme s nimi každý deň telefonické spojenie, že je relatívny pokoj," uviedol pre TASR v telefonickom rozhovore prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc., rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a prodekan Fakulty zdravotníctva Trnavskej univerzity.
Spory okolo volieb vyvolali v Keni vlnu etnického násilia, ktoré si vyžiadalo už vyše 300 obetí a donútilo desaťtisíce ľudí opustiť svoje domovy.
Opozičný líder Raila Odinga a jeho Oranžové demokratické hnutie (ODM) neuznávajú výsledky volieb, podľa ktorých prehral o 230.000 hlasov, a žiadajú Kibakiho, aby odstúpil. Vládna Strana národnej jednoty trvá na tom, že Kibaki je právoplatným víťazom volieb z 27. decembra.