Bratislava 3. januára (TASR) - Za jeden z najvýznamnejších legislatívnych zámerov tohto roku zo svojej dielne považuje Ministerstvo vnútra (MV) SR novú úpravu pravidiel cestnej premávky. Pre TASR to uviedla Alena Koišová z Komunikačného odboru MV SR. Nový zákon o premávke na pozemných komunikáciách (cestný zákon) je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní a účinnosť má nadobudnúť 1. júla.
Rezort vnútra navrhuje, aby vodiči za porušenie dopravných predpisov zaplatili oveľa viac ako v súčasnosti. Maximálna sankcia, akú bude možné uložiť, je 30.000 korún a zákaz činnosti do päť rokov. V blokovom konaní bude možné uložiť pokutu do 20.000 Sk, respektíve do 5000 Sk u menej vážnych porušení pravidiel cestnej premávky. Základná výška pokuty za priestupok sa zvýši o sto percent na 2000 korún.
Vyššie pokuty sa majú dotknúť najmä občanov, ktorí extrémne porušujú dopravné predpisy. Vysoké sankcie sa budú týkať vodičov, ktorí pred jazdou požili väčšie množstvo alkoholu, prípadne drogy, výrazne prekročili povolenú rýchlosť alebo spôsobili závažnú dopravnú nehodu. Novinkou bude možnosť odpracovať si uloženú pokutu prostredníctvom verejnoprospešných prác.
K väčšej bezpečnosti na cestách má prispieť zníženie najvyššej povolenej rýchlosti v obci zo 60 na 50 km za hodinu. K zlepšeniu plynulosti premávky na diaľnici má naopak prispieť zvýšenie najnižšej povolenej rýchlosti na 80 km/h s výnimkou prejazdu diaľnice cez obec, kde bude stanovená rýchlosť najmenej 65 km/h. Maximálna rýchlosť jazdy na diaľnici pre osobné vozidlá ostane na 130 km/h s tým, že ju bude možné zvýšiť dopravnou značkou.
Zákon navrhuje aj povinnosť používať zimné pneumatiky v období, v ktorom sa na cestách nachádza súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Taktiež by sa malo zaviesť povinné celodenné svietenie vozidiel. Ustanovia sa aj nové povinnosti pre chodcov a cyklistov, napríklad pre zlepšenie svojej viditeľnosti, by sa mali povinne označiť reflexnými prvkami.
Vodiči tiež nebudú môcť používať zariadenia varujúce pred radarovou kontrolou. Rezort odôvodňuje zákaz marením výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky. Platná legislatíva nezakazovala ani neobmedzovala používanie tzv. antiradarov. Tie sa tak stali obľúbenou pomôckou pre vodičov na odhalenie policajných kontrol na prekročenie povolenej rýchlosti.