Opatrenia daňového charakteru, ktoré vedú k zvýšeniu cien cigariet sú príjmom pre štátny rozpočet a z hľadiska zdravotného vedú fajčiarov k zanechaniu fajčenia, tvrdí vedúci Centra kontroly tabaku a alkoholu Úradu verejného zdravotníctva SR Róbert Ochaba.
Príchod Nového roka pre mnohých znamená pokus o skoncovanie s týmto zlozvykom. Mnohých k radikálnej zmene motivuje nielen zdravotné hľadisko, ale aj rast cien tabakových výrobkov. Zvýšenie cien čaká fajčiarov aj tento rok, hoci ho ešte výraznejšie nepocítili. Na pultoch predajní sa totiž vo väčšine dopredávajú zásoby z minulého roka.
VIDEO: Zvyšovanie cien cigariet predpokladá zníženie počtu fajčiarov
Zvýšenie cien cigariet vplýva na dospelých fajčiarov, ale aj na mladých ľudí, ktorí začínajú často experimentovať okolo 11. roku," myslí si Ochaba. "Cena ich odradí od nákupu." Potvrdzujú to aj zistenia z minulých rokov. Ceny tabakových výrobkov podľa Ochabu kontinuálne rastú približne od rokov 1998 a 2000. Počet fajčiarov klesol v rámci dospelej populácie z asi 42 percent v roku 2000 na 38 percent dnes. Kľúčovú rolu v správaní spotrebiteľa hrala aj cena.
Priemerný fajčiar
"Na Slovensku vyfajčia ľudia približne 10 až 15 cigariet denne, mesačne teda fajčiar za cigarety zaplatí 1500 až 2000 korún, ročne je to krát dvanásť, čo pre každú domácnosť predstavuje zvýšené náklady." Cigarety by ale nemali patriť do tzv. spotrebného koša, ako sa často uvádza pretože ich v skutočnosti nepotrebujeme. Naopak, predstavujú zvýšené náklady pre celú spoločnosť. Nedá sa presne povedať, aké sú výdavky na liečbu ochorení spájaných s fajčením, faktom ostáva, že fajčiari poškodzujú aj nefajčiarov a zomierajú mladší. "Priemerne žijú kratšie o päť až sedem rokov."
Rast cien bude pokračovať
Zdražovanie podmieňuje zmluva, ktorú Slovenská republika podpísala pred vstupom do Európskej únie a po vstupe sa zaviazala prostredníctvom harmonogramu zvyšovať daňové zaťaženie cigariet v pravidelných intervaloch do roku 2009. Rast cien tabakových výrobkov však bude pokračovať aj potom. "Čo sa týka podpísaného harmonogramu, je to zdraženie posledné, avšak ostatné dokumenty stanovujú rámec postupného zvyšovania daňového zaťaženia cigariet dlhodobo. To znamená aj po roku 2009." V roku 2003 totiž SR ratifikovala Rámcový dohovor o kontrole tabaku a o tri roky neskôr vláda prijala Národný program kontroly tabaku.
Autor: Text, video: Silvia Pňačková

Beata
Balogová
