Bratislava 4. januára (TASR) - Subsaharská Afrika je momentálne z hľadiska cestovania zrejme najnebezpečnejšia oblasť na svete. Napriek tomu na tomto svetadiele sa nájdu aj krajiny, ktoré sa turisti nemusia báť navštíviť. Pre TASR to dnes povedal Ľuboš Fellner, riaditeľ Bubo Travel Agency.
"Momentálne by som sa Keni rozhodne vyhol. Netreba riskovať, je lepšie počkať zopár dní alebo si vybrať inú destináciu," uviedol Fellner, ktorý precestoval skoro celý svet. Na základe jeho priamych skúsenosti s Afrikou sa domnieva, že situácia v Keni je po prezidentských a parlamentných voľbách, keď opozícia neuznala víťazstvo strany prezidenta Mwaia Kibakiho, skutočne vážna. "Okrem toho, v Keni je pri Indickom oceáne momentálne silná malária, o čom sa veľmi nehovorí," dodal.
Samotné cestovanie v subsaharskej Afrike, predovšetkým na vlastnú päsť, je veľmi náročné. "Nič tam nefunguje, za všetko sa pýtajú neskutočné peniaze a bez úplatkov nepohne nikto ani prstom," povedal cestovateľ. "Pokiaľ vám povedia, že k dispozícii je len veľmi jednoduché ubytovanie, v preklade to znamená, že bezdomovci u nás niekedy bývajú v lepších podmienkach. V týchto končinách je neskutočná chudoba, takže beloch predstavuje ikonu peňazí, ktorého treba bezpodmienečne skasírovať," vyjadril sa o mentalite miestnych ľudí a štátnych úradníkov.
V súčasnosti najnebezpečnejšie krajiny Afriky sú predovšetkým: Kongo, Uganda, Stredoafrická republika, Somálsko, Libéria a Pobrežie Slonoviny. Naopak, severná Afrika je podľa Fellnera okrem Alžírska veľmi bezpečná a netreba sa báť cestovať ani do Líbye alebo severného Sudánu.
"Pokiaľ by chceli turisti navštíviť skutočnú, čiernu Afriku a majú pri tom trochu obavy, rozhodne by som im odporučil Juhoafrickú republiku," povedal Fellner. Ide o relatívne vyspelú, bezpečnú, pestrú a rôznorodú krajinu, v ktorej je aj množstvo kvalitných turistických destinácii. Záujemcom o safari by zase odporučil predovšetkým Namíbiu, Bostwanu, Zimbabwe alebo Zambiu. "Uvidíte tam vo voľnej prírode pobehovať slony, hrochy, žirafy, levy, ale aj tisíce tuleňov," opisuje prírodné krásy týchto relatívne bezpečných krajín.