Castrov režim vyhostil v krátkom čase z ostrova už druhého Slováka. Ide o ľudsko-právnu aktivististku Ivanu Kullovú, ktorá pracuje v občianskom združení Človek v ohrození.
Do Havany pricestovala v stredu večer a hneď po príchode ju zadržali imigrační úradníci. "Oznámili mi, že nemôžem vstúpiť na kubánske územie a musela som sa vrátiť späť lietadlom do Európy. Správali sa rutinne a povedali mi, že sa to tam deje bežne," opisuje Kullová. Na Slovensko sa vrátila vo štvrtok večer.
Na ostrove sa plánovala stretnúť s nezávislými intelektuálmi a učiteľmi, ktorí sa voľnom čase venujú deťom, učia ich anglicky a rozprávajú im o etike a ľudských právach. Chcela im poskytnúť vzdelávacie príručky, ktoré informujú o tom, ako funguje pluralitné školstvo a ktoré vedú študentov k vytváraniu vlastných názorov.
"Nešla som tam rozvracať režim, ani organizovať činnosť proti Fidelovi. Išlo nám o to ponúknuť záujemcom literatúru a informácie, ako to funguje na Slovensku po páde komunizmu," hovorí Kullová.
Kubánska ambasáda: Stretnutia s disidentami sú dôvodom na vyhostenie
Na kubánskej ambasáde v Bratislave o vyhostení Slovensky nič nevedeli a tvrdia, že nemajú zoznam nežiadúcich Slovákov. "Zrejme sa tam nesprávala ako turistka a mala stretnutia s disidentami. To je dôvod na vyhostenie," tlmočila slová veľvyslanca pracovníčka, ktoré odmietla uviesť svoje meno. Na ostrove budú 20. januára parlamentné voľby a režim je preto zvlášť citlivý.
"Nenechal by som to bez povšimnutia, vyhostenie je prehnaná reakcia. Kubánske úrady treba informovať, že tam nechcela robiť protištátnu činnosť, " povedal SME poslanec SMK József Berényi. Podľa neho by ministerstvo zahraničia malo ihneď predvolať kubánskeho veľvyslanca.
Ministerstvo: Prípad je poľutovaniahodný
"Veľvyslanec SR na Kube Ivo Hlaváček ma informoval, že mám zápis z roku 2006, dostala som sa na zoznam nežiaducich osôb a povedal, že sa s tým nedá nič robiť," uviedla Kullová pre agentúru SITA a dodala, že podľa Hlaváčkových slov je v plnej právomoci Kuby nepustiť cudzieho štátneho príslušníka na svoje územie.
"Kubánski pracovníci na letisku v Havane mi nedovolili použiť ich telefón, tak som veľvyslancovi Hlaváčkovi poslala esemesku zo svojho," uviedla pre agentúru SITA Kullová a dodala, že Kubánci jej odmietli vysvetliť, prečo ju nechcú na územie Kuby pustiť a dodala, že dôvod musel zistiť veľvyslanec Hlaváček. Esemesku mu poslala v stredu okolo 22:00 kubánskeho času, na Slovensku bolo v tom čase o šesť hodín viac.
Kullová je podľa informácií slovenského veľvyslanectva v Havane na zozname nežiaducich osôb. "Napriek tomu ministerstvo považuje tento prípad za poľutovaniahodný a vyjadruje počudovanie nad tým, ako mohla menovaná získať za týchto okolností kubánske vízum," uviedol pre ČTK hovorca slovenskej diplomacie Ján Škoda. Za posledné roky ide podľa neho o prvý podobný prípad.
Hovorca Ministerstva zahraničných vecí pre agentúru SITA potvrdil, že Ivana Kullová požiadala o pomoc vedúceho zastupiteľského úradu SR v Havane a informovala ho o tom, že kubánske úrady ju nechcú po prílete pustiť na kubánske územie, hoci mala platné víza a veľvyslanec SR v Havane Ivo Hlaváček následne zistil, že Kullová sa nachádza na kubánskom zozname nežiaducich osôb.
Havana vyhostila aj českého ministra zahraničia, vtedajšieho senátora
Z ostrova slobody pred dvoma mesiacmi vyhostili aj Petra Novotného z organizácie Občianske oko. Policajti ho zatkli v deň komunálnych volieb po tom, čo sa v meste Santa Clara stretol s kubánskymi disidentmi. Hovorili spolu o slobodných voľbách a skúsenostiach post-komunistických krajín.
Havana má napäté vzťahy s bývalými socialistickými krajinami, najmä s Českom. Pred dvoma rokmi vyhostila senátora, dnes českého ministra zahraničia Karla Schwarzenberga.
Vyhostenie dvoch Slovákov v krátkom čase svedčí o tom, že režim kriticky vníma aktivity slovenských mimovládnych organizácii, ktoré podporujú rodiny kubánskych politických väzňov a na ostrov posúvajú informácie o tom, ako prebehla politická a ekonomická transformácia v strednej Európe.
Režim zrejme vypracoval zoznam nežiaducich slovenských občanov, ktorých na ostrov nepúšťa.
Na Slovensku vzbudil začiatkom vlaňajška rozruch premiér Robert Fico svojou účasťou na oslavách výročia kubánskej komunistickej revolúcie, ktorú usporiadala kubánska ambasáda.
Viac sa dočítate v zajtrajšom vydaní denníka SME.
Autor: hud

Beata
Balogová
