Bratislava 4. januára (TASR) Pri cestovaní do exotických krajín by turisti mali na očkovania myslieť s dostatočným časovým predstihom, pretože niekoľko dní pred odchodom je už neskoro. Povedala to dnes pre TASR Elena Adamkovičová z oddelenia pre cudzokrajné choroby z Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
"Ideálne je informovať sa o očkovaní do krajiny, ktorú ste si vybrali, šesť až osem týždňov pred odjazdom," upozornila Adamkovičová. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa očkovania len odporúčajú, sú oblasti, kde sú povinné a do krajiny vás bez nich nepustia. "U nás na oddelení v Košiciach alebo kolegovia v Bratislave či Martine radi poradíme a poskytneme informácie o zdravotných rizikách v danej krajine," pokračovala.
Za najrizikovejšie oblasti lekári považujú juhovýchodnú Áziu, oblasť strednej a južnej Afriky, Strednej a Južnej Ameriky. "Záleží aj na konkrétnej destinácii - zatiaľ čo prímorské letoviská bývajú na vysokej úrovni, v odľahlejších oblastiach vo vnútrozemí je hygienický štandard zvyčajne neporovnateľne nižší," vysvetlila špecialistka na cudzokrajné choroby.
"Turisti sa najčastejšie dávajú zaočkovať proti hepatitíde typu A, žltej zimnici, meningokokovej meningitíde a brušnému týfusu," konštatuje lekárka. Podľa medzinárodne platných predpisov je dnes vo svete žiadaný len doklad o očkovaní proti žltej zimnici alebo meningokokovej meningitíde. Proti malárii, ktorú prenáša špecifický druh komára, však očkovanie neexistuje. Ako prevenciu treba používať repelenty a užívať antimalariká.
V prípade, že sa napriek vašej opatrnosti v rizikových krajinách objavia problémy, Adamkovičová radí: "Väčšinou turisti bojujú so žalúdočnými problémami, z ktorých sa im podarí úspešne dostať aj bez odbornej pomoci. Teba piť veľa tekutín, zaviesť ľahkú diétu a užívať lieky proti hnačke." Ak sa vyskytnú vážnejšie problémy, ako napríklad zožltnutie pokožky, vysoké teploty, ťažká dehydratácia, vyrážky či silné bolesti hlavy treba urýchlene navštíviť miestnu lekársku službu.
Taktiež inkubačná doba chorôb je podľa Adamkovičovej rôzna. Na prvý pohľad sa môže zdať, že dovolenku ste prežili v zdraví, no po pár týždňoch alebo dokonca mesiacoch po návrate sa môžu objaviť prvé príznaky. "V takom prípade by pacienti nemali váhať a okamžite navštíviť ambulanciu cudzokrajných chorôb," upozorňuje Adamkovičová. Skepticky však dodáva, že veľa ľudí sa správa k svojmu zdraviu nezodpovedne a odbornú pomoc vyhľadá na poslednú chvíľu.