Prešov. Hoci Vianoce pre veľkú časť Slovákov už dávno skončili, tisíce domácností sa na oslavu týchto sviatkov ešte len pripravujú. Túto nedeľu, na sviatok Troch kráľov, tradične ešte podľa juliánskeho kalendára Vianoce oslávia pravoslávni a malá časť gréckokatolíckych veriacich.
"Celý deň dodržujeme pôst, aj štedrovečerná večera by mala byť pôstna, po nej ešte nasleduje večerná omša," povedal ČTK zástupca pravoslávnej cirkvi Milan Gerka. Cirkev má na Slovensku podľa Gerku približne 200 cirkevných obcí, najmä na severe východného Slovenska.
Približne 30 pravoslávnych cirkevných obcí prešlo podľa Gerku v minulosti na decembrové oslavy Vianoc. Časť z nich sa však vraj chce opäť vrátiť k tradičnému pravoslávnemu termínu v januári. Cirkev by podľa Gerku chcela medzi veriacimi januárový termín Vianoc udržať.
Na Vianoce sa do obcí vracajú aj ľudia, ktorí za prácou odišli do miest na Slovensku a do zahraničia. "Niektorí už Vianoce oslávili v mestách aj v decembri, teraz sa vracajú za svojimi rodinami a sviatky si pripomenú ešte raz," uviedol Gerka.
Juliánsky kalendár pôvodne dodržiavali aj gréckokatolícky veriaci. Z nich však už veľká časť prešla na decembrový termín. Veriacich k tomu vedú praktické dôvody, ako napríklad termíny školských prázdnin, povedal ČTK riaditeľ gréckokatolíckeho biskupského úradu v Prešove Ľubomír Petrík. Gréckokatolícka cirkev podľa Petríka necháva na veriacich, ktorý termín sviatkov si vyberú.
Juliánsky kalendár zaviedol v roku 46 pred našim letopočtom Gaius Iulius Caesar, začiatok vianočných sviatkov pripadol podľa neho na 6. januára. V roku 1582 však rímsky pápež Gregor XIII. urobil reformu kalendára a posunul vianočné sviatky na 24. december. Pravoslávna cirkev túto reformu neprijala.
Na Slovensku sa k pravoslávnej cirkvi hlási viac ako 50.000 ľudí, gréckokatolícka má asi 220.000 členov.
Artimovci vo Vyšnej Jedlovej slávia Vianoce dvakrát po sebe
Rodák z obce Vyšná Jedlová vo Svidníckom okrese Ján Artim slávi Vianoce po ženbe už viac ako tri desaťročia dvakrát po sebe.
Ako pravoslávny veriaci pochádzajúci z obce s 248 obyvateľmi, z ktorých sa 99 percent hlási k pravosláviu, si zvykol na slávenie vianočných sviatkov podľa juliánskeho kalendára 6. januára. Keďže manželka slávila sviatky podľa nového kalendára - prispôsobil sa. "Má to výhody, Ježiško nám darčeky nosí dvakrát po sebe," s úsmevom na tvári uviedol pre TASR Artim. Dodal, že jeho rodina, ale aj rodáci z obce dodržiavajú staré zvyky hlavne v oblasti stravovania a pôstu.
"Na našich stoloch po celodennom pôste a pobyte v chrámoch na tzv. povečerí s lítiou nechýba med, cesnak, fazuľa či šošovica, "jucha" - šťava z kyslej kapusty, pirohy, hubová mačanka (omáčka) a bobaľky s makom. Pravoslávni veriaci sú v pôste dôslednejší, a tak asi do polovice 70. rokov chýbala na našich vianočných stoloch aj ryba, pretože aj ňou ako živým tvorom kolovala krv. Dnes však už aj tento pokrm tvorí štedrovečerné menu," doplnil Artim.
Staré zvyky - rituál očisty celej rodiny pri potoku, do ktorého často počas tuhej zimy musel gazda vyrúbať prierubu, aby sa mohli v studenej vode umyť, či nosenie jedál statku do maštale, slama a reťaze pod stolom - vymizli.
Napriek modernej dobe aj mladí pravoslávni veriaci si sviatky Vianoc pripomínajú podľa juliánskeho kalendára. Zavše si kvôli nim vyberajú v práci dovolenku, aby Vianoce oslávili tak, ako sa podľa starých zvykov patrí.
Autor: TASR. ČTK, šif
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce

Beata
Balogová
