Staré Hory 5. januára (TASR) - Striedanie sa teplých a chladných období koncom minulého a začiatkom tohto roku má veľmi negatívny dopad najmä na staršie listnaté stromy. Viaceré veľké javory a buky, obzvlášť tie s dutinami, môžu po náhlom ochladení popraskať.
"Do ich dutín sa totiž dostane voda z topiaceho sa snehu alebo dažďová voda. Tá pri nízkych teplotách zamrzne a rozpínajúci sa ľad roztrhne kmeň stromu, či jeho konár roztrhne, konštatoval pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Na jar sa potom takéto jazvy stromov zmenia na vstupnú bránu pre spóry drevokazných húb. Tie spôsobia hnilobu a následne statické oslabenie stromov, ktoré oveľa ľahšie podľahnú náporu vetra.
Pri ďalšom pretrvávaní takéhoto počasia, keď po snežení nasleduje oteplenie a odmäk, možno najmä v lesoch na strednom a severnom Slovensku očakávať zvýšený výskyt vrcholcových polomov. Situáciu môže skomplikovať a zhoršiť sneženie a následný silnejší vietor. V jeho dôsledku sa totiž ešte viac znásobí snehová záťaž. Tej sú vystavené ihličnany, predovšetkým smreky a jedle. Pod ťarchou snehu sa lámu nielen ich konáre, ale vyvrátia sa aj celé stromy, dodal Saniga.